Ξέσπασε στη Μπέτις μετά την εφτάρα η Γιουνάιτεντ!

Οι «κόκκινοι διάβολοι» υπέταξαν με 4-1 τους Ισπανούς μέσα στο «Ολντ Τράφορντ»

Την περασμένη Κυριακή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη το διασυρμό από τη Λίβερπουλ με 7-0 αλλά ο Τεν Χαγκ και οι παίκτες του άφησαν πίσω αυτό το ματς και εμφανίστηκαν αντάξιοι των περιστάσεων κόντρα στην Μπέτις. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν τους Ανδαλουσιανούς με 4-1 και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά.

Στο 6ο μόλις λεπτό ακυρώθηκε το γκολ του Βέγκχορστ αλλά λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Μπρούνο σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον Ράσφορντ που με όμορφο σουτ έκανε το 1-0. Στο 9’ ο Μπράβο είπε όχι σε κεφαλιά του Βέγκχορστ ο οποίος στο 17ο λεπτό πάσαρε άστοχα από κοντά και στο 18’ ο Μπράβο βγήκε και πρόλαβε τον Ράσφορντ.

Στο 27ο λεπτό ο Βέγκχορστ έχασε μια ακόμη απίθανη ευκαιρία και στο 28’ ο Μπράβο έβγαλε το πλασέ του Ράσορντ από αριστερά ενώ στο 32’ ο Αγιόθε έκανε το 1-1 με συρτό διαγώνιο σουτ στην πρώτη φάση της Μπέτις στο ματς.

Στο 44ο λεπτό ο Αγιόθε πλάσαρε από αριστερά, η μπάλα άλλαξε λίγο πορεία στον Μπρούνο και κατέληξε στο δοκάρι του Ντε Χέα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό ο Άντονι με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-1. Μάλιστα στο 58ο λεπτό μετά από κόρνερ του Σο, ο Μπρούνο με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έγραψε το 3-1. Στο 63’ οι γηπεδούχοι έκρυψαν την μπάλα αλλά ο Άντονι αστόχησε από κοντά και στο 77’ ο Μπράβο είπε όχι στον Βέγκχορστ ενώ στο 80’ ο Ολλανδός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία.

Τελικά στο 83’ ο Πελίστρι σέντραρε από δεξιά, ο ΜακΤόμινεϊ πλάσαρε και ο Μπράβο έσωσε αλλά ο Βέγκχορστ πήρε το ριμπάουντ κι έγραψε από κοντά το 4-1.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ (46’ Γουάν Μπισάκα), Βαράν, Μαρτίνες, Σο (65’ Μαλάσια), Κασεμίρο, Φρεντ (82’ ΜακΤόμινεϊ), Άντονι (82’ Πελίστρι), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ (65’ Σάντσο), Βέγκχορστ

ΜΠΕΤΙΣ: Μπράβο, Βινίσιους, Λουίζ Φελίπε, Πετσέγια, Σαμπαλί, Καρβάλιο, Ροντρίγκες (65’ Ιγκλέσιας), Χουάνμι (80’ Ζοσέ), Λουίζ Ενρίκε (59’ Ρουϊμπάλ), Χοακίν (59’ Κανάλες), Αγιόθε Πέρεθ (65’ Γουαρδάδο)

Πηγή: aek365.org