Βαλένθια – Άρσεναλ 2-4: Come on gunners! (vid)

Μετά από 14 χρόνια σε τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης η Άρσεναλ

Μεγάλη νίκη και πρόκριση για την Άρσεναλ που επικράτησε άνετα στην τελική με 2-4 της Βαλέθνια. Οι «νυκτερίδες» μπήκαν σαν σίφουνας στην αναμέτρηση παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με τους Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ να το παίρνουν προσωπικά και να στέλνουν την ομάδα τους στον μεγάλο τελικό του Μπακού.

Με μια εκπληκτική εμφάνιση των Ομπαμεγιάνγκ και Λακαζέτ έστειλαν μετά από 14 ολόκληρα χρόνια την Άρσεναλ σε τελικό Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Α’ ημίχρονο

Μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση η Βαλένθια θέλοντας να βάλει πίεση στους «κανονιέριδες». Αρχικά ο Γκαμέριρο πήρε την μπάλα από το γύρισμα του Γκέδες με τον Τσεχ να τον σταματάει. Η Βαλένθια έστειλε και δεύτερη προειδοποίηση πριν σκοράρει με τον Ροντρίγκο. Ο Γκεμειρό αυτή την φορά έκανε το γύρισμα με τον Ισπανό επιθετικό να βάζει το πόδι και πάλι τον Τσεχ να τον σταματά. Η Βαλέθνια που κατηφόρισε το γήπεδο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 11ο λεπτό. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση για την Βαλέθνια ο Γκέδες έκανε το γύρισμα στην πλάτη του Σωκράτη με τον Γκαμειρό να βάζει από κοντά την προβολή και να κάνει το 1-0. Η Άρσεναλ βρήκε την πρώτη της καλή στιγμή αμέσως μετά με τον Νάιλς. Ο νεαρός άσσος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Νέτο να απομακρύνει την μπάλα χωρίς πρόβλημα. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 17ο ο Ομπαμεγιάνγκ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Λακαζέτ πήρε μια παλικαρίσια κεφαλιά-ασίστ ανάμεσα στα μπακ της Βαλέθνια δίνοντας στον Ομπαμεγιάνγκ. Ο φορ της Άρσεναλ με ένα εκπληκτικό πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του. Στο 33ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Νέτο να απομακρύνει την μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 35ο λεπτό ο Παρέχο εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία του Τσεχ. Η Άρσεναλ έχασε μια τεράστια ευκαιρία για να πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Λακαζετ. Ο Ομπαμεγιάνγκ πήρε την μπάλα στο δεξί άκρο της επίθεσης περνώντας δυο ποδοσφαιριστές δίνοντας στον Λακαζέτ μέσα στην περιοχή. Το σουτ του Γάλλου χτύπησε στο δοκάρι και πέρας έξω.

Β' ημίχρονο

Η Άρσεναλ με το καλημέρα θέλησε να σκοτώσει τα όνειρα των ποδοσφαιριστών της Βαλένθια. Μόλις στο 51ο λεπτό ο Λακαζέτ πήρε την μπάλα από τον Οζίλ, βάζοντας πλάτη στον Γκάραι και με εκπληκτικό τρόπο γύρισε κάνοντας το 1-2 για τους «κανονιέριδες». Η Βαλέθνια που ακόμη και πίσω στο σκορ κατάφερε να αντιδράσει και να φέρει το ματς στα ίσα λίγο αργότερα. Στο 58ο λεπτό ο Βας έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ροδρίγο έπιασε το σουτ το οποίο για ακόμη μια φορά κόντραρε πάνω στον Γκαμεϊρό αλλά τελικά ο Γάλλος φορ σκόραρε και ισοφαρίζοντας σε 2-2. Οι «νυκτερίδες» πήραν εκ νέου τα πάνω τους και απείλησαν με τον Γκαράι. Ο Αργεντινός έπιασε ένα εξαιρετικά δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα εκατοστά από το δεξί δοκάρι του Τσεχ. Λίγο αργότερα στο 69ο λεπτό ήρθε ο Ομπαμεγιάνγκ να σκοτώσει μια έξω την Βαλένθια. Φοβερή ντρίμπλα του Μέιτλαντ-Νάιλς πάνω στον Γκιέδες, κάνει και σέντρα-ξυράφι στο πρώτο δοκάρι, με τον Ομπαμεγιάνγκ να πετάγεται και με προβολή να σκοράρει για το 3-2 υπέρ της Άρσεναλ. Στο 82ο λεπτό ο Γκάγια έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Τσεχ. Στο 89ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ με χατ-ρικ διαμόρφωσε το τελικό 2-4 για την ομάδα του. Φοβερό ένα δύο του Μκιταριάν με τον Ομπαμεγιάνγκ, ο δεύτερος έκανε φοβερό τελείωμα και έγραψε το 4-2 για την Άρσεναλ.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Βαλένθια: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε φυσικά ο Γκαμειρό. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε δυο τέρματα για την ομάδα του. Επίσης εκπληκτικό παιχνίδι έκανε και ο Γκάγια όπου κρατούσε πολύ καλά την αριστερή πτέτυγα.

Άρσεναλ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τους Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ που ουσιαστικά έστειλαν την ομάδα τους στον μεγάλο τελικό

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Βαλένθια: Κακό αμυντικό παιχνίδι για την Βαλέθνια που δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να κρατήσουν μακριά τους επιθετικούς της Άρσεναλ πίσω

Άρσεναλ: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Βαλένθια (Μαρσελίνιο): Ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο τρόπο. Κατάφερε να κατηφορίσει το γήπεδο μέχρι που η Άρσεναλ σκόραρε το 1-1 και σκότωσε στην ουσία την ομάδα του.

Άρσεναλ (Ουνάι Έμερι): Παρά την μεγάλη πίεση που δέχτηκε η ομάδα του κατάφερε να διαχειριστεί άψογα τον αγώνα και να πάρει μια μεγάλη πρόκριση.