Αδιανόητη τιτανομαχία και όλα ανοιχτά!

Μπαρτσελόνα και Γιουνάιτεντ άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς μετά το 2-2 στο «Καμπ Νόου»

Απίστευτη ματσάρα στο Καμπ Νόου, αλλά χωρίς νικητή! Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τα έδωσαν όλα, αλλά έμειναν στο 2-2, σε ένα ματς που ήταν επιπέδου Champions League! Οι δυο ομάδες θα λύσουν τους λογαριασμούς τους στη ρεβάνς στο Ολντ Τράφορντ την επόμενη εβδομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Ράσφορντ που σκόραρε ένα τέρμα και… έφτιαξε το αυτογκόλ του Κουντέ, με τον Ραφίνια να κάνει τρομερό ματς από πλευράς γηπεδούχων, έχοντας γκολ και ασίστ.

Απίθανος ρυθμός και πάνω από 36 τελικές για τις δύο ομάδες, δοκάρια και τους Ντε Χέα-Τερ Στέγκεν να κάνουν ορισμένες τρομερές επεμβάσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι άνηκε στη Γιουνάιτεντ, με τον Ράσφορντ μόλις στο 7’ να κάνει από τα αριστερά την σέντρα θέλοντας να βρει τον Μπρούνο Φερνάντες, αλλά η άμυνα της Μπαρτσελόνα έκοψε την προσπάθεια των «κόκκινων διαβόλων». Ο Λεβαντόφσκι δυο λεπτά αργότερα έκανε ένα κοντινό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Ντε Χέα.

Στην συνέχεια οι «μπλαουγκράνα» είχαν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσαν να απειλήσουν δημιουργώντας καλές ευκαιρίες. Στο 19ο λεπτό ο Πέδρι έκανε ένα ωραίο βολέ, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από την εστία του Ντε Χέα. Στο 27’ η Γιουνάιτεντ είχε μια μεγάλη φάση για το 1-0, όταν ο Μπισάκα έκανε το γύρισμα, ο Σάντσο το σουτ που κόντραρε στον Ντε Γιόνγκ και η μπάλα βγήκε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Τεν Χάαγκ έχασε μια ακόμη τεράστια φάση, όταν ο Βέγκορστ βγήκε τετ-α-τετ με τον Τερ Στέγκεν, με τον κίπερ των γηπεδούχων να διώχνει τελευταία στιγμή με τα πόδια. Στο 34’ η Γιουνάιτεντ είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο το πλασέ του Ράσφορντ το έβγαλε με απίθανη επέμβαση με το ανάποδο χέρι ο Τερ Στέγκεν!

Η Μπαρτσελόνα στο 37ο λεπτό είχε τη δική της στιγμή, ο Άλμπα μπήκε στα καρέ της Γιουνάιτεντ, έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα το έβγαλε σε κόρνερ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στο ματς, με τον Ραφίνια να «πιάνει» μια βολίδα, ωστόσο η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Ντε Χέα. Δυο λεπτά αργότερα η Γιουνάιτεντ είχε μια μεγάλη φάση για να ανοίξει το σκορ, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτη. Μετά από γύρισμα του Μπισάκα και… τσαφ του Αραούχο, ο Σάντσο βγήκε σε θέση βολής αλλά έκανε κάκιστο τελείωμα.

Οι «μπλαουγκράνα» τελικά ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάρκος Αλόνσο έκανε το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά. Οι «κόκκινοι διάβολοι» απάντησαν άμεσα, ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Ράσφορντ με πολύ ωραίο σουτ στην κλειστή γωνία νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 1-1! Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους που ανέβηκαν και ήταν καλύτερο, βρίσκοντας και δεύτερο γκολ για να φέρουν «τούμπα» το σκορ. Ο Ράσφορντ στο 59ο λεπτό έκανε την σέντρα, με τον Κουντέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του άθελά του για το 2-1.

Τα νεύρα δεν έλειψαν, είχαμε κάρτες εκατέρωθεν, με την ομάδα του Τσάβι στο 76ο λεπτό να ισοφαρίζει σε 2-2! Ο Ραφίνια έκανε την σέντρα προς τον Λέβα, η μπάλα δεν βρήκε στον Πολωνό αλλά ούτε και σε αντίπαλο καταλήγοντας στα δίχτυα του Ντε Χέα, ο οποίος δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Από εκεί και έπειτα, ο ρυθμός στο ματς ήταν μυθικός, η μια φάση διαδεχόταν την άλλη από τις δυο ομάδες και προσπαθούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ. Στο 86’ οι «μπλαουγκράνα» έχασαν μια τεράστια ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, ο Κασεμίρο πήγε να διώξει και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Μαλάσια έδιωξε πάνω στη γραμμή!

Ο Φάτι ένα λεπτό αργότερα έκανε ένα καταπληκτικό βολέ μέσα από την περιοχή και ο Ντε Χέα το έβγαλε με απίστευτη απόκρουση! Κάπως έτσι, το 2-2 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές διακυμάνσεις, πολλές τελικές, δοκάρια και συγκινήσεις. Η πρόκριση θα κριθεί στο δεύτερο ματς στο «Ολντ Τράφορντ».

MVP: Ο Ραφίνια ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Πέτυχε ένα γκολ και μοίρασε μια ασίστ στο γκολ του Μάρκος Αλόνσο και ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα. Πολύ καλή εμφάνιση από πλευράς Γιουνάιτεντ είχε ο Ράσφορντ ο οποίος σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης, ενώ από την σέντρα του έρχεται το αυτογκόλ του Κουντέ.

Γιουρόπα Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση