«Άλωσε» τη Γλασκώβη η Λεβερκούζεν!

Τεράστια και δύσκολη νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν που πέρασε με 1-3 από το «Ibrox»

Τεράστια και δύσκολη νίκη για την Μπάγερ Λεβερκούζεν που πέρασε με 1-3 από το «Ibrox» απέναντι στη Ρέιντζερς του Στίβεν Τζέραρντ, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Europa League. Κάκιστο πρώτο ημίχρονο με τη Ρέιντζερς να μην δημιουργεί απολύτως τίποτα και τη Λεβερκούζεν να παίρνει προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος οι «ασπιρίνες» μογκαν καλύτερα, πέτυχαν και δεύτερο τέρμα αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ έβγαλε αντίδραση. Μείωσε και είχε τις ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα αλλά τελικά και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, η Λεβερκούζεν βρήκε και τρίτοι τέρμα με μία απίθανη ενέργεια του Λίον Μπέιλι.

Η Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 22' με μακρινό σουτ του Ντέμιρμπαϊ που μπλόκαρε ο ΜακΓκρέγκορ, ενώ στο 36' οι «ασπιρίνες» κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Έντμουντσον, με τον Χάβερτζ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 0-1.

Η Ρέιντζερς είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 55' με τον Καμπερί να περνά κάθετα για τον Μορέλος που σούταρε στην κίνηση αλλά ο Χραντέτσκι απέκρουσε, ενώ στο 62' ο Καμπερί γύρισε επικίνδυνα για τον Μορέλος αλλά ο Τα με προβολή έκοψε τελευταία στιγμή.

Η Λεβερκούζεν είχε την πρώτη καλή της στιγμή του δευτέρου μέρους στο 66' με την μπάλα, μετά από κακό διώξιμο, να φτάνει στον Αρανγκίς που έπιασε ένα γυριστό αλλά ο Ντέιβις έδιωξε πάνω από τη γραμμή, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα και πάλι μετά από κακό διώξιμο η μπάλα στρώθηκε ξανά στον Αρανγκίς που με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 0-2.

Η Ρέιντζερς επέστρεψε στο παιχνίδι στο 74' με τον Τάβερνιερ να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Έντμουντσον με κεφαλιά να κάνει το 1-2, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπάρισιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών οι «ασπιρίνες» είχαν τεράστια ευκαιρία με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αρανγκίς που βρήκε λίγο ο ΜακΓκρέγκορ και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 88' η Λεβερκούζεν πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Ντιαμπί να ανοίγει ωραία για τον Μπέιλι που αφού ''ζάλισε'' τον Πόλστερ , πλάσαρε εξαιρετικά για το 1-3. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ρέιντζερς απείλησε με σουτ του Χάτζι που μπλόκαρε ο Χραντέτσκι.

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Τάβερνιερ (85' Πόλστερ), Έντμουντσον, Γκόλντσον, Μπάρισιτς, Καμαρά (68' Χάτζι), Άρφιλντ, Ντέιβις, Αρίμπο (54' Καμπερί), Κεντ, Μορέλος

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Τα, Ντράγκοβιτς, Ταπσόμπα (68' Παουλίνιο), Βάιζερ, Χάβερτζ, Αρανγκίς, Ντέμιρμπαϊ (82' Μπαουμγκαρτλίνγκερ), Βενδέλ, Μπελαραμπί (62' Μπέιλι), Ντιαμπί