Τελευταία Ενημέρωση: 09:30

Βήμα πρόκρισης για Λουντογκόρετς και Εσπανιόλ

Το σκηνικό στον όγδοο όμιλο

Newsroom 24sports

Mε δύο τέρματα του Ράφαελ Φόρστερ η Λουντογκόρετς πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην Ουγγαρία επί της Φερεντσβάρος με 3-0 και προηγείται στον βαθμολογικό πίνακα του 8ου ομίλου με 6 πόντους. Σπουδαίο πέρασμα με γκολ των Γου Λέι και Καμπουσάνο, για την Εσπανιόλ επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 2-0 .

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ-ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ 0-3

Οι Βούλγαροι έκαναν το δύο στα δύο στον 8ο όμιλο και βλέπουν πλέον ξεκάθαρα την πρόκριση στους «32» του Europa League. Oι γηπεδούχοι αιφνιδιάστηκαν όταν ο Νεντιάλκοφ έβγαλε την σέντρα και ο Λουκόκι μόλις στο πρώτο λεπτό έκανε το 0-1. Στο 40ο λεπτό με υπέροχο χτύπημα φάουλ με το αριστερό πόδι, ο Ράφαελ Φόρστερ διαμόρφωσε το 0-2. Στο 43’ οι Βούλγαροι έμειναν με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Γκριγκόρε με δεύτερη κίτρινη.

Η Λουντογκόρετς δεν μάσησε από την αποβολή και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη με την ασίστ του Βάντερσον στο Ράφαελ Φόρστερ για το 0-3.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ – ΕΣΠΑΝΙΟΛ 0-2

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσε στο ξεκίνημα τους Καταλανούς. Στο 12’ ο Ντιέγκο Λόπες έκανε έξοχη επέμβαση σε σουτ του Βλάσιτς, ενώ στο 41’ ο Ακχμέτοφ έχασε ευκαιρία από καλή θέση. Στο 44’ χρειάστηκε πάλι να επέμβει ο Ντιέγκο Λόπες σε κεφαλιά του Σίγκουρτσον.

Η Εσπανιόλ κατάφερε να πάρει προβάδισμα τελικά στο 64’ όταν ο Ντιέγκο Λόπες έκανε βολέ, η μπάλα έφτασε στον Βάργκας που έβγαλε έξοχη ασίστ στον Γου Λεϊ που με ψύχραιμο δεξί πλασέ έκανε το 0-1. Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από λάθος του Μάγκνουσεν, οι κόντρες ευνόησαν τον Καμπουσάνο που διαμόρφωσε το τελικό 0-2.