Δεν το «κλείδωσε» η Βιγιαρεάλ, έμεινε ζωντανή η Άρσεναλ

Νίκη με 2-1 για τους Ισπανούς στο «Θεράμικα»

Η Βιγιαρεάλ ήταν αγκαλιά με μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης μέχρι το 71ο λεπτό με προβάδισμα δύο γκολ (2-0) και παίκτη παραπάνω, ωστόσο η Άρσεναλ μείωσε κόντρα στη ροή του αγώνα και έφυγε από την Ισπανία με το εις βάρος της τελικό 2-1 μεν, ολοζώντανη για την πρόκριση δε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 5ο λεπτό: Ο Τσουκουέζε έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή και η μπάλα βρέθηκε μπροστά στον Τριγκέρος, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ έγραψε το 1-0.

Η Άρσεναλ απέκτησε την κατοχή της μπάλας στη συνέχεια, ωστόσο η Βιγιαρεάλ δεν της επέτρεπε να γίνει απειλητική με το καλό στήσιμο από τον Έμερι ψηλά στο γήπεδο. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη τελική των Άγγλων έγινε από τον Σακά στο 24', δίχως όμως να είναι απειλητική, όπως και η δεύτερη στο 28' με σουτ του Πάρτεϊ από το ύψος της περιοχής που κατέληξε πολύ ψηλά από το δοκάρι.

Στο επόμενο λεπτό (29’), οι Ισπανοί κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Ραούλ Αλμπιόλ: Ο Παρέχο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μορένο πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπαλα έφτασε στον αρχηγό των Ισπανών, ο οποίος έκανε εύκολα με πλασέ εξ επαφής το 2-0.

Στο 35’, ο Αρτούρ Ντίας υπέδειξε αρχικά πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ, αλλά κατόπιν εξέτασης VAR το πήρε σωστά πίσω, αφού η φάση ξεκίνησε από χέρι του Πεπέ.

Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ανήκε στους γηπεδούχους στο 43ο λεπτό, όταν έφυγαν στην κόντρα και ο Μορένο βγήκε απέναντι από τον Λένο, προσπάθησε να τον περάσει αλλά του έφυγε λίγο το κοντρόλ πριν βρεθεί προ κενού τέρματος.

Η Άρσεναλ μπήκε στο δεύτερο μέρος πολύ πιο δυνατά από το πρώτο 45λεπο. Μόλις στο 46’ ο Πεπέ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Η έντονη πίεση από τους «κανονιέρηδες» συνεχίστηκε για τουλάχιστον ένα δεκάλεπο, ωστόσο η φόρα των παικτών του Αρτέτα διακόπηκε απότομα στο 57’, όταν ο Θεμπάγιος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτιρνη κάρτα για πάτημα –μάλλον άθελά του- στον Παρέχο.

Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους φιλοξενούμενους, με τη Βιγιαρεάλ να εκμεταλλεύεται αμέσως την αριθμητική υπεροχή της και να γίνεται απειλητική. Το «κίτρινο υποβρύχιο» έχασε σημαντική ευκαιρία με σουτ του Τσουκουέζε στο 61’ και ακόμα μεγαλύτερη σε τετ α τετ του Μορένο στο 66', με τον Λένο να αποκρούει σωτήρια.

Ωστόσο, από εκεί που όλα έδειχναν εις βάρος της Άρσεναλ, τα δεδομένα άλλαξαν μέσα σε ένα επτάλεπτο: Στο 71΄ο Σάκα κέρδισε πέναλτι από τον Τριγκέρος και ο Πεπέ με εύστοχη εκτέλεση μείωσε σε 2-1. Έξι λεπτά αργότερα (77’) αποβλήθηκε ο Καπού από πλευράς Βιγιαρεάλ με δεύτερη κίτιρνη κάρτα και επήλθε αριθμητική ισορροπία μεταξύ των ομάδων.