Δυναμό Κιέβου – Ολυμπιακός 1-0: Προσπάθησε αρκετά αλλά δεν τα κατάφερε (vid)

Αποκλείστηκε από την φάση των «32» ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λίγκ πήρε η Διναμό Κιέβου νικόντας τον Ολυμπιακό με 1-0 μέσα στην Ουκρανία. Η Διναμό κατάφερε να μετουσιώσει την ανωτερότητα που είχε στο πρώτο μέρος με τον Σολ να σκοράρει και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού. Ο Ολυμπιακός που ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες δεν κατάφερε να βάλει το τέρμα που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι και έτσι αποκλείστηκε από την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που ξεκίνησε και με τις δυο ομάδες να θέλουν να επιτεθούν και να παίξουν ποδόσφαιρο. Μέχρι και το 20ο λεπτό δεν είχαμε τη μεγάλη φάση με τις δυο ομάδες όμως να δημιουργούν μερικές καλές προϋποθέσεις για να σκοράρουν κάποιο τέρμα. Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» σαν να έσβησαν τις μηχανές με την Διναμό να το εκμεταλλεύεται. Στην πρώτη ουσιαστική καλή οργανωμένη ευκαιρία οι Ουκρανοί κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Μετά λοιπόν από επίθεση διαρκείας με τον Σολ από κοντά να κάνει την προβολή και να κάνει το 1-0 για την Διναμό. Κακή αντίδραση από τον Μεριά, που είχε κρατήσει τους Ουκρανούς στο παιχνίδι στο ξεκίνημα της φάσης και δεν βγήκε δυναμικά στο τέλος, ενώ έχει χάσει τη φάση και ο Σισέ. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Διναμό λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα ωστόσο ο Σα με σωτήρια επέμβαση στην φάση κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι. Ο Σολ έγινε αποδέκτης της μπάλας, έκανε κοντρόλ μέσα στην περιοχή και ο Σα αρχικά του έκλεισε το πεδίο και στη συνέχεια απέκρουσε. Ο Ολυμπιακός που επηρεάστηκε πολύ από το τέρμα που δέχτηκε στο 32ο λεπτό φάνηκε τυχερός που δεν πήγε στα αποδυτήρια με δυο τέρματα πίσω.

Το Β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει την πρώτη του αλλαγή θέλοντας να γίνει πιο επιθετικός. Τα κατάφερε και ήταν καλύτερος και πιο επιθετικός από το πρώτο μέρος χωρίς όμως να μπει με αξιώσεις στην περιοχή του Μπόικο. Στο 51ο λεπτό ο Μασούρας έκανε την κεφαλιά μετά την σέντρα του Τοροσίδη χωρίς να βρει στόχο. Στο 58ο λεπτό ο Φορτούνης μετά από μια ατομική προσπάθεια έκανε το σουτ ωστόσο ήταν αδύναμο δίνοντας την ευκαιρία στον κήπερ της Διναμό να αποκρούει την μπάλα. Στο 63ο λεπτό ο Μασούρας έκανε ένα υποδειγματικό κατέβασμα στην περιοχή αναγκάζοντας τον κήπερ της Διναμό να κάνει μεγάλη απόκρουση. Πολύ κοντά έφτασε στο γκολ ξανά ο Ολυμπιακός στο 73ο λεπτό. Ο Χασάν μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μπόικο να απομακρύνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα. Ο Ολυμπιακός που δεν σταμάτησε λεπτό να προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσα είχε νέα μεγάλη ευκαιρία. Ο Γκερέρο πήρε την κόντρα στην περιοχή ωστόσο ο Μπόικο είχε άλλη γνώμη αποκρούοντας την μπάλα σε κόρνερ. Η Διναμό εκμεταλευόμενη το ανέβασμα του Ολυμπιακού βρήκε και αυτή με την σειρά της στο τέλος καλές στιγμές. Ο Γκαρμας στην καλύτερη από αυτές έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Σα να αποκρούει την μπάλα.

Προσπάθησε αρκετά ο Ολυμπιακός μέσα στο Ολυμπίσκι αλλά το καταστροφικό τέταρτο που είχε στο πρώτο μέρος τον αποσυντόνισε και τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού. Στην επόμενη φάση η Διναμό.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Διναμό Κιέβου: Ο Ισπανός επιθετικός της Διναμό ήταν εκεί που έπρεπε για να σκοράρει για την ομάδα του. Ο Φραν Σολ έδωσε το τέρμα που ήθελαν οι Ουκρανοί.

Ολυμπιακός: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Γιώργος Μασούρας. Ο Έλληνας επιθετικός με το που μπήκε στο παιχνίδι στο 46ο λεπτό βοήθησε αρκετά στο επιθετικό κομμάτι της ομάδας του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Διναμό Κιέβου: -

Ολυμπιακός: Κάτω του μετρίου ήταν ο Κώστας Φορτούνης στον σημερινό αγώνα. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού φάνηκε πως δεν ήταν έτοιμος για να αγωνιστεί στον αγώνα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Διναμό Κιέβου (Αλεξάνταρ Κάτσκεβιτς): Με το γνωστό 4-3-3 ο Λευκορώσος τεχνικός που ήθελε να παίξει ανοιχτό παιχνίδι και να μην κλειστεί. Το πρώτο ημίχρονο του βγήκε πολύ καλά αφού είχε εκτός από το προβάδισμα και τον έλεγχο του παιχνιδιού. Έκανε πολύ καλή διαχείριση στο δεύτερο ημίχρονο και κράτησε τον Ολυμπιακό μακριά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Ο Μαρτίνς με την σειρά του ξεκίνησε το παιχνίδι με το 4-2-3-1 θέλοντας να δώσει βάρος στον χώρο του κέντρου. Στην συνέχεια καθώς έβλεπε πως δεν το βγήκε το γύρισε σε 4-4-2 μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Δεν του βγήκε καθόλου το πρώτο ημίχρονο αφού παρά την σχετική καλή παρουσία στο πρώτο 20λεπτο δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε πρόσωπο η ομάδα του και έγινε πιο επιθετική. Οι αλλαγές βοήθησαν αλλά το καθαρό μυαλό δεν υπήρχε και έτσι δεν κατάφερε ποτέ να σκοράρει το τέρμα που θα τον έβαζε ξανά στο παιχνίδι.