Γκρεμίστηκε το όνειρο σε ένα πεντάλεπτο για τον Ολυμπιακό (vid)

Πήγαν όλα λάθος

Πικρή ήττα 3-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Άρσεναλ στο «Καραϊσκάκη» που λύγισε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πλέον ψάχνει μόνο θαύμα για τις όποιες πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League.

Η ομάδα του Μαρτίνς, λύγισε από τα προβλήματα που ξεκίνησαν πριν την έναρξη του ματς με τη μη συμμετοχή του Μπα πέντε λεπτά πριν την σέντρα, που οδήγησε σε άμυνα ανάγκης και κορυφώθηκαν μέσα στο παιχνίδι, αφού οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα λάθη τους και γνώρισαν την ήττα που δεν τους αφήνει πολλά περιθώρια ενόψει της ρεβάνς στο Λονδίνο.

Τραγικό λάθος από Ρέαμπτσιουκ αλλά και Σα στο 1-0 των «κανονιέρηδων», ενώ η απάντηση του Ελ Αραμπί δεν ήταν ικανή να γλιτώσει τον Ολυμπιακό που κατέρρευσε στο φινάλε και δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ελέγχεται ο διαιτητής στο δεύτερο γκολ των Άγγλων, αφού φαίνεται να υπάρχει επιθετικό φάουλ του Γκάμπριελ πάνω στον Εμβιλά για το οποίο σωστά φωνάζουν οι «ερυθρόλευκοι».

Έτσι ξεκίνησαν

Τα πάνω κάτω ήρθαν στον Ολυμπιακό με την περίπτωση του Μπα, αφού ο Αφρικανός δηλώθηκε αρχικά στην ενδεκάδα, αλλά τελικά δέκα λεπτά πριν τη σέντρα του ματς, μετά την ολοκλήρωση της προθέρμανσης, ένιωσε ενοχλήσεις με αποτέλεσμα να μείνει εκτός ενδεκάδας παρά το γεγονός ότι είχε δηλωθεί βασικός, δίνοντας τη θέση του στον Μασούρα. Σε ένα τόσο κρίσιμο ματς, οι «ερυθρόλευκοι» κλήθηκαν να παίξουν με τρεις αμυντικούς που αποκτήθηκαν τον Ιανουάριο και έναν παίκτη στα στόπερ που δεν παίζει στη βασική του θέση. Αντί λοιπόν για το 4-3-3 που είχε επιλέξει ο Μαρτίνς, τα δεδομένα τροποποίησαν το σύστημα των «ερυθρόλευκων» σε 4-2-3-1 με τον Εμβιλά να πηγαίνει εν τέλει στα στόπερ δίπλα στον Σωκράτη, τον Βαλμπουενά να έρχεται πίσω από τον Ελ Αραμπί και τον Μασούρα στα άκρα. Πιο συγκεκριμένα λοιπόν ο Πορτογάλος τεχνικός παρέταξε τους Πειραιώτες με τον Σα στην εστία και τους Λαλά, Σωκράτη, Εμβιλά και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Στα χαφ ξεκίνησαν, ο Μπουχαλάκης και ο Καμαρά, με τον Βαλμπουενά μπροστά τους και τους Μασούρα και Μπρούμα να πλαισιώνουν τον Ελ Αραμπί στην επίθεση.

Από την πλευρά του Αρτέτα επέλεξε να ξεκινήσει την Άρσεναλ στο «Καραϊσκάκης» με 4-3-3 αφήνοντας εκτός τους Λακαζέτ, Πεπέ, Θεμπάγιος και Σμιθ-Ρόου. Οι «κανονιέρηδες» παρατάχθηκαν με τον Λένο στην εστία τους Τίρνεϊ, Γκάμπριελ, Νταβίντ Λουίζ, Μπεγερίν στην άμυνα, τους Παρτέι, Γουίλιαν, Τζάκα στα χαφ και τριάδα μπροστά αποτελούμενη από τους Έντεγκααρντ, Ομπαμεγιάνγκ και Σάκα.

Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο πεντάλεπτο προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και να εκμεταλλευτεί την δεδομένη απουσία συντονισμού που είχαν Σωκράτης και Εμβιλά που βρέθηκαν εντελώς ξαφνικά πέντε λεπτά πριν τη σέντρα να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Οι δύο μεγάλες ευκαιρίες στο ξεκίνημα για την Άρσεναλ με Έντεγκααρντ και Ομπεμαγιάνγκ, φανέρωσαν από πολύ νωρίς το βασικό πρόβλημα του Ολυμπιακού που μπήκε υπερβολικά παθητικός και χαμένος ανασταλτικά, καθώς και την έλλειψη συγκέντρωσης που είχαν οι παίκτες του Μαρτίνς.

Με την Άρσεναλ εξαιρετικά συγκεντρωμένη, χωρίς να κάνει λάθος μεταβιβάσεις στο πρώτο 25λεπτο, για τον Ολυμπιακό έμοιαζε δύσκολο να κρατήσει την κατοχή και να ψάξει τον Ελ Αραμπί σε σετ παιχνίδι. Ωστόσο τις φορές που οι γηπεδούχοι επέλεξαν να πιέσουν ψηλά στα 2/3 του γηπέδου οδήγησαν τους παίκτες του Αρτέτα σε λάθη, κέρδισαν μπάλες με αποτέλεσμα από μια τέτοια φάση να βγει μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 20ο λεπτό με τον Μπρούμα να κάνει το κλέψιμο, αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Λένο.

Τα περισσότερα προβλήματα για τον Ολυμπιακό δημιουργούνταν κυρίως από την δεξιά του μεριά, εκεί που ο Τίρνεϊ είχε συνεχόμενα ανεβάσματα και δημιουργούσε συνεχώς ρήγματα, ενώ η απουσία του Εμβιλά από τα χαφ ήταν φανερή με τον Καμαρά να μην έχει τα απαραίτητα τρεξίματα να πιέσει.

Η απουσία πρέσινγκ στο κέντρο και η αδυναμία του Καμαρά να ακολουθήσει τον Έντεγκααρντ έφεραν και το 1-0 της Άρσεναλ στο 34ο λεπτό, όταν μετά από λάθος του Ρέαμπτσιουκ η μπάλα έφτασε στον Νορβηγό που με ένα ξερό σουτ από τα 25 μέτρα εκτέλεσε τον Σα και άνοιξε λογαριασμό για τους «κανονιέρηδες». Βέβαια ο Πορτογάλος πορτιέρε έχει ευθύνη για το τέρμα, αφού παρά το γεγονός ότι είναι δυνατό πάει πάνω του και όχι σε κάποια γωνία.

Βέβαια και η Άρσεναλ πίσω είχε θέματα και κάθε φορά που οι ερυθρόλευκοι πίεζαν υπήρχε… τρικυμία. Στο 40ο λεπτό πάντως ο Ολυμπιακός πέταξε στα σκουπίδια μια τεράστια ευκαιρία, αφού μετά από λάθος του Νταβίντ Λουίζ επέλεξε αντί να πασάρει στον Ελ Αραμπί που ήταν δίπλα του, να τελειώσει τη φάση μόνος του με το σουτ από εξαιρετική θέση να είναι απελπιστικά άστοχο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Μαρτίνς πέρασε στο ματς Φορτούνη και Χολέμπας και άφησε εκτός τους αρνητικούς στο πρώτο μέρος Βαλμπουενά και Ρέαμπτσιουκ, χωρίς να αλλάζει το σύστημα, με τον Έλληνα χαφ να πηγαίνει πίσω από τον Ελ Αραμπί αλλά να παίζει κοντά στα στόπερ της Άρσεναλ, προφανώς κατ’ εντολή του προπονητή του.

Το όπλο του Ολυμπιακού σε όλο το ματς ήταν η πίεση ψηλά, κάτι που οδηγούσε την άμυνα της Άρσεναλ σε λάθη και φαινόταν από το πρώτο μέρος. Αυτό το όπλο ενεργοποιήθηκε και πάλι στο 56ο λεπτό αλλά αυτή τη φορά ήταν στα σωστά χέρια. Ο Ελ Αραμπί λοιπόν δεν χαρίστηκε, είπε ευχαριστώ στο λάθος των Λένο-Θεμπάγιος και μετά το κλέψιμο έξω από την περιοχή εκτέλεσε ιδανικά τον τερματοφύλακα των Λονδρέζων που ήταν εκτός εστίας, για το 1-1 του Ολυμπιακού.

Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ο Μαρτίνς επέλεξε να φρεσκάρει την επίθεση του, αποσύροντας από το ματς τον σκόρερ Ελ Αραμπί για να περάσει στο παιχνίδι τον πιο φρέσκο Χασάν που πήγε στην κορυφή. Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι ο Πορτογάλος ήθελε να χτυπήσει το παιχνίδι η άμυνα του Ολυμπιακού πούλησε την επιθυμία του μόλις τρία λεπτά μετά. Στο 79’ η Άρσεναλ έφτασε και σε δεύτερο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Γουίλιαν μετά από κόρνερ, ο Γκάμπριελ πήρε την κεφαλιά από τον Εμβιλά για να στείλει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σα. Βέβαια για τη φάση υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους Πειραιώτες για φάουλ του σκόρερ στον Γάλλο, καθώς έχει βάλει το χέρι του πάνω στον αντίπαλο, αλλά ο Γερμανός άκουσε τον VAR και έδειξε σέντρα για το 2-1.

Ο Ολυμπιακός έχασε εντελώς την ψυχολογία του, κατέρρευσε στο φινάλε και στο 85’ δέχθηκε ακόμα ένα τέρμα, με τον Ελνένι που είχε περάσει μόλις πριν λίγη ώρα στο ματς να νικάει τον Σα για το 3-1.

MVP: Ο Έντεγκααρντ έχει κάνει εξαιρετικό παιχνίδι. Όλο το παιχνίδι της Άρσεναλ περνούσε από τα πόδια του, ενώ έχει πετύχει και ένα καταπληκτικό γκολ για το 1-0 των φιλοξενούμενων.

Η σφυρίχτρα: Επέλεξε να μην σφυρίζει πολύ ο Γερμανός, Ζίμπερτ αφήνοντας το ματς να παιχτεί, κάτι που ταιριάζει στη φιλοσοφία των Άγγλων. Στη μοναδική δύσκολη φάση του ματς, στο δεύτερο γκολ της Άρσεναλ επιλέγει να ακούσει λανθασμένα τον VAR και να μετρήσει το τέρμα παρά το φάουλ που υπάρχει πάνω στον Εμβιλά από τον Γκάμπριελ.