Η απίθανη Άιντραχτ έστειλε σπίτι της την Μπαρτσελόνα του Τσάβι!

Επικράτησε με 3-2 μέσα στο «Καμπ Νόου»

Έριξε «βόμβα» η Άιντραχτ Φρανκφούρτης! Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ έριξε… τρία γκολ μέσα στο «Καμπ Νόου» στην Μπαρτσελόνα (3-2) και πήρε απίθανη πρόκριση στα ημιτελικά του Europa League, στέλνοντας στον έβδομο ουρανό τους 30 χιλ. οπαδούς της που την ακολούθησαν στην Ισπανία.

Τρομερή εμφάνιση από τους Γερμανούς, που παρότι έμοιαζαν αουτσάιντερ έκαναν… φύλλο και φτερό την ομάδα του Τσάβι, που ήταν κάκιστη και μένει… Ισπανία, αλλά λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να κάνει απίθανο come-back αφού βρήκε δύο γκολ στις καθυστερήσεις και της έμενε άλλο ένα που δεν προλάβαινε να βρει!

Ραντεβού με τη Γουέστ Χαμ στα ημιτελικά για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που μετά το… έπος στη Βαρκελώνη δείχνει ικανή για τελικό και για κούπα!

Με την πλάτη στον τοίχο από το ξεκίνημα του παιχνίδι η Μπαρτσελόνα, αφού ο Γκαρσία τράβηξε τον Λίντστρεμ και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Κάπως έτσι, ο Κόστιτς στο 4ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του από το σημείο του πέναλτι (0-1).

Από εκεί και πέρα οι «μπλαουγκράνα» πίεζαν, έφτιαχναν ευκαιρίες, ωστόσο είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Στο 9’ είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όταν ο Ντεμπελέ έκανε ωραία σέντρα, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ μέσα από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά.

Στην συνέχεια η Άιντραχτ πήρε τα ηνία, πίεζε, αλλά ο Τερ Στέγκεν κατάφερε να βγει μπροστά και να κρατήσει το σκορ, ως είχε. Ωστόσο βρέθηκε μπροστά του ο… σίφουνας Μπορέ ο οποίος έκανε το 2-0 με φοβερό σουτ από τα 25 μέτρα!

Στο 44’ οι Γερμανοί είχαν ακόμη μια ευκαιρία, όταν ο Κνάουφ έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Μπαρτσελόνα. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα του Γκλάσνερ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στην Φρανκφούρτη.

Το δεύτερο μέρος κύλησε με τον ίδιο ρυθμό, με την Άιντραχτ να έχει το πάνω χέρι και την Μπαρτσελόνα να είναι… άφαντη. Στο 48’ ο Ομπαμεγιάνγκ δεν κατάφερε να σκοράρει μέσα από τη μικρή περιοχή, όπως και στο 56’ όπου έγινε ένας… μικρός χαμός στη μικρή περιοχή της Άιντραχτ, αλλά κανένας από τους «μπλαουγκράνα» δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο διαιτητής στην συνέχεια πήγε να τσεκάρει στο VAR τυχόν χέρι του Μπορέ στην μπάλα, ωστόσο τελικά έδειξε «παίζετε». Η ομάδα του Τσάβι διαμαρτυρήθηκε, όμως η απόφαση δεν άλλαξε. Ο Κόστιτς στο 67’ έκανε το 3-0 με φοβερή σουτάρα, με την καταλανική ομάδα να τα έχει χαμένα και να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο 87’ η Μπαρτσελόνα πέτυχε το 3-1 με σκόρερ τον Μπουσκέτς, αλλά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος.

Ο Ισπανός όμως πήρε την... εκδίκησή του στο 90+1' και με ένα τρομερό σουτ στην κίνηση μείωσε σε 3-1, δίνοντας ελπίδες στους φίλους της Μπαρτσελόνα. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα του Τσάβι έκανε τα αδύνατα δυνατά για να κάνει μια απίθανη ανατροπή, με τον Αραούχο στο 90+3' να χάνει την ευκαιρία να κάνει το 3-2 και να βάλει... φωτιά στο ματς, αφού μέσα από την περιοχή έκανε ένα πολύ κακό πλασέ.

Η Μπαρτσελόνα δεν το παρατούσε, κέρδισε πέναλτι στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Ντεπάι σκόραρε από την άσπρη βούλα για να μειώσει σε 3-2, αλλά τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει και οι Καταλανοί δεν πρόλαβαν ούτε… σέντρα να κάνουν, γνωρίζοντας την ήττα και αποκλείστηκαν, με την Άιντραχτ να θριαμβεύει μέσα στο «Καμπ Νόου».

MVP: Ο Κόστιτς σκόραρε τα δυο εκ των τριών γκολ της Άιντραχτ και μπορεί να θεωρηθεί ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Εκτός αυτού είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, απειλούσε συνεχώς την εστία της Μπαρτσελόνα και αμυντικά δεν αντιμετώπισε προβλήματα.