Η Βιγιαρεάλ στον τελικό με την αύρα του «Mr.Europa League»

Πέταξε έξω την Άρσεναλ

Στον τελικό του Europa League προκρίθηκε η Βιγιαρεάλ, έπειτα από το 0-0 που απέσπασε από την Άρσεναλ στο «Emirates». Πέμπτος τελικός στη διοργάνωση για τον Ουνάι Έμερι.

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Μικέλ Αρτέτα παρέταξε την Άρσεναλ με 3-4-3 και τους: Λένο, Χόλντιγκ, Μάρι, Τίρνεϊ, Μπεγιερίν, Σμιθ - Ρόου, Πάρτεϊ, Σακά, Πεπέ, Έντεγκαρντ, Ομπαμεγιάνγκ

Ο Ουνάι Έμερι ξεκίνησε με σχηματισμό 4-3-3 για τη Βιγιαρεάλ και τους: Ρούλι, Γκασπάρ, Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεντράθα, Παρέχο, Κοκελέν, Τρινκέρος, Ζεράρ Μορένο, Τσουκουέζε, Αλκάθερ

Η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε γρήγορα το δυναμικό ξεκίνημα της Άρσεναλ στο ματς και είχε μάλιστα την πρώτη καλή στιγμή, με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Τσουκουέζε στο 5’, που έδιωξε σε κόρνερ ο Λένο.

Μέχρι το 23ο λεπτό δεν υπήρξε κάποια σημαντική στιγμή για καμία από τις δύο ομάδες, οι οποίες έπαιζαν αρκετά επιφυλακτικά. Η Άρσεναλ, που ήταν αυτή που χρειαζόταν γκολ, φάνηκε ότι δεν θα βιαζόταν να το πετύχει, ούτε θα έπαιζε φουλ επιθετικά.

Έπειτα από μια απειλητική εκτέλεση φάουλ του Παρέχο στο 23', ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τους «κανονιέρηδες» στο 26' με δοκάρι του Ομπαμεγιάνγκ: ο Γκαμπονέζος έκανε το σουτ με το εξωτερικό μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα βρήκε χαμηλά στο δεξί δοκάρι και βγήκε άουτ.

Στο 30ο λεπτό ο Έμερι είδε τον σημαντικό για την ομάδα του Τσουκοέζε να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω θλάσης, με τον Πίνο να περνάει στη θέση του. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την υπεροχή, αλλά αυτή ήταν ανούσια, αφού η μοναδική επικίνδυνη στιγμή για την εστία των Ισπανών ήρθε στο 39’ από λάθος του Ρούλι, ο οποίος έχασε την μπάλα από τα χέρια του, ωστόσο εντέλει την πρόλαβε πριν τη γραμμή του τέρματος. Έτσι, η ανάπαυλα βρήκε τις αντιπάλους ισόπαλες 0-0.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους (49’), ο Σμιθ-Ρόου έχασε σπουδαία ευκαιρία να βάλει την Άρσεναλ μπροστά στο σκορ, όταν το πλασέ του κατέληξε άουτ, με τον Ρούλι που είχε κάνει αποτυχημένη έξοδο να βρίσκεται στο χορτάρι.

Η Βιγιαρεάλ απείλησε στο 53' με τον Μορένο να είναι ο αποδέκτης της αντεπίθεσης, αλλά να σουτάρει χωρίς δύναμη για να μπλοκάρει ο Λένο.

Η Άρσεναλ εξακολουθούσε όχι μόνο να μην είναι απειλητική για την άμυνα των Ισπανών, αλλά και να πάιζει σαν να μην ήταν εκείνη που βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Οι πιο απειλητικές στιγμές της μέχρι το 75’ ήρθαν μάλιστα από αμυντικό, τον Χόλνινγκ, ο οποίος με δύο κεφαλιές στο 72’ και στο 74’ έκανε τον Ρούλι να ανησυχήσει.

Ωστόσο λίγο αργότερα (79’) ο Ομπαμεγιάνγκ είχε δεύτερο δοκάρι στο παιχνίδι, όταν νίκησε στον αέρα το αμυντικό δίδυμο της Βιγιαρεάλ και πήρε την κεφαλιά, η οποία όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι, αφού ακούμπησε την μπάλα και ο Ρούλι.

Ο Αρτέτα επιστράτευσε στο 80’ τους Λακαζέτ και Γουίλιαν και η Άρσεναλ άσκησε πίεση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ωστόσο δεν έκανε τη μεγάλη ευκαιρία για να βάλει το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση στον τελικό.