Ισοπαλίες προβάδισμα για Βόλφσμπουργκ, Γάνδη

Το σκηνικό στον ένατο όμιλο

Σεντ Ετιέν και Βόλφσμπουργκ ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και οι «λύκοι» έμειναν στην κορυφή του ένατου ομίλου του Europa League. Το ίδιο ισχύει και για τη Γάνδη μετά το 1-1 στην Ουκρανία επί της Ολεξάντριγια.

Σεντ Ετιέν-Βόλφσμπουργκ 1-1

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σε χαλαρούς ρυθμούς, όμως μπήκαν δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο. Πρώτα οι «στεφανουά» έκαναν το 1-0 με το δυνατό σουτ του Κολοτζέτζακ, ύστερα από την μπαλιά του Ντεμπισί. Η απάντηση των «λύκων» ήρθε στο 15’ με την καρφωτή κεφαλιά του Γουίλιαν μετά τη σέντρα του Αρνολντ. Ως τη λήξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βόλφσμπουργκ ξεκίνησε πιο επιθετικά, όμως δε δημιούργησε κάποια μεγάλη ευκαιρία στα αντίπαλα καρέ. Μετά το 70’, οι «στεφανουά» βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να απειλήσουν χωρίς να αλλάξει κάτι.

Ολεξάντριγια-Γάνδη 1-1

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και στο 6΄ προηγήθηκαν, με τον Ντεπουάτρ να δέχεται την μπαλιά του Οτζίτζα-Οφόε μέσα στην περιοχή και να ανοίγει στο σκορ. Η σπασμωδική αντίδραση της Ολεξάντριγια δε έφερε κάτι ιδιαίτερο μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ουκρανοί ξεκίνησαν πιο δυνατά και, χωρίς χάνουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, πίεσαν τη βελγική εστία. Έτσι, στο 61’ ο Σιμαλο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και ισοφάρισε. Ο Οτζίζα-Οφόε πρωταγωνίστησε σε κάποιες ευκαιρίες των Βέλγων χωρίς να αλλάξει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.