«Καθάρισε» σε εννιά λεπτά η Ίντερ

Πέρασαν στα ημιτελικά οι «νερατζούρι»

Στα ημιτελικά του Europa League η Ίντερ, που κέρδισε με 2-1 τη Λεβερκούζεν στο Ντίσελντορφ. Μέσα σε 9 λεπτά μπήκαν και τα τρία γκολ. Το νικητή του ζευγαριού, Σαχτάρ-Βασιλεία θα αντιμετωπίσει η Ίντερ στα ημιτελικά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν πολύ κακό αλλά στο 15’ η Ίντερ έφτασε στο γκολ στην πρώτη της αξιόλογη φάση. Ο Λουκάκου έκανε το γύρισμα με την μπάλα να απομακρύνεται από την άμυνα της Λεβερκούζεν αλλά ο Μπαρέλα με νέο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο, έγραψε το 1-0.

Και μάλιστα στο 21ο λεπτό, ο Γιανγκ έδωσε κάθετα στον Λουκάκου, ο οποίος με τον Ταπσόμπα στην πλάτη του, γύρισε υπέροχα και στο πέσιμο πλάσαρε για το 2-0. Στο 23’ ο Χραντέτσκι έβγαλε εντυπωσιακά το πλασέ του Λουκάκου και δύο λεπτά αργότερα, ο Χάβερτς πέρασε ανάμεσα από δύο αμυντικούς της Ίντερ, άλλαξε με τον Φόλαντ και από δεξιά πλάσαρε τον Χαντάνοβιτς για το 2-1.

Το ματς είχε απίστευτο ρυθμό σε εκείνο το σημείο και στο 26’ ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι στην Ίντερ για χέρι του Σινκχράφεν αλλά μετά από χρήση του VARτο πήρε πίσω.

Στο 50ο λεπτό το σουτ του Γκαλιαρντίνι μέσα από την περιοχή σταμάτησε πάνω στον… Λουκάκου και στο 52’ μετά από σέντρα του Λαουτάρο ο Χραντέτσκι απομάκρυνε ασταθώς και ο Γιανγκ γέμισε ξανά αλλά δε βρήκε κάποιον συμπαίκτη του.

Στο 52’ το νέο σουτ του Γκαλιαρντίνι κόντραρε στον Τα και πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 61’ μετά από τραγικό λάθος του Μπαρέλα, ο Ντεμιρμπάι έκανε το σουτ αλλά ο Χαντάνοβιτς έσωσε δύσκολα.

Στο 66’ ο Έρικσεν βρήκε μόνο του τον Σάντσες μέσα στην περιοχή, αλλά ο Χιλιανός απέτυχε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Χραντέτσκι και στο 76’ οι Μόουζες και Έρικσεν έκρυψαν την μπάλα αλλά ο Χραντέτσκι νίκησε τον Δανό σε μοναδικό τετ α τετ.

Τρία λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Μπέιλι μέσα στην μικρή περιοχή, οι Χάβερτς και Φόλαντ δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα και στο 90ο λεπτό, ο ρέφερι έδωσε πέναλτι μαρκάρισμα του Μπελαράμπι στον Έρικσεν αλλά το πήρε και πάλι πίσω για χέρι του Μπαρέλα που είχε προηγηθεί.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Γοδίν, Ντε Φράι, Μπαζτόνι (84’ Σκρίνιαρ), Ντ’Αμπρόζιο (59’ Μόουζες), Γιανγκ, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Γκαλιαρντίνι (59’ Έρικσεν), Λουκάκου, Λαουτάρο Μαρτίνες (64’ Αλέξις Σάντσες)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Τα, Λ.Μπέντερ (87’ Μπελαράμπι), Σινκχράφεν (68’ Βέντελ), Ταπσόμπα, Μπαουμγκάρτλινγκερ (68’ Αμίρι), Παλάσιος (59’ Μπέιλι), Ντεμιρμπάι, Ντιαμπί, Χάβερτς, Φόλαντ (87’ Αλάριο)