«Καθάρισε» στην παράταση την Μπράγκα και επέστρεψε σε ημιτελικό η Ρέιντζερς

Χρυσός σκόρερ για τους Σκωτσέζους ο Ρουφ

Με γκολ του Ρουφ στο 101’, η Ρέιντζερς νίκησε την Μπράγκα 3-1 στη Γλασκώβη μετά το 2-1 της κανονικής διάρκειας, που ισοφάρισε το 0-1 της Πορτογαλίας την περασμένη εβδομάδα, στον δεύτερο μεταξύ τους προημιτελικό του Europa League και προκρίθηκε στα ημιτελικά, για πρώτη φορά μετά το 2008 στο UEFA, όπου και θα αντιμετωπίσει τη Λειψία.

Η Ρέιντζερς ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και μόλις στο 2’΄ο Ταβερνιέ, μετά από φάση διαρκείας και «πολιορκία» στην εστία της Μπράγκα, με διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-0 αι ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι πρωταθλητές συνέχισαν να πιέζουν «ασφυκτικά» την εστία του Ματέους και έχασε δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο για το 2-0, ενώ στο 5’ της ακυρώθηκε γκολ για χέρι, μέσω VAR.

Σιγά- σιγά, η Μπράγκα βγήκε μπροστά και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ρικάρντο Ορτα. Η πίεση των «διαμαρτυρόμενων» έφερε την ευκαιρία του Αρίμπο στο 36’. Στο 42’, ο Τορμένα ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Ρούφε, αποβλήθηκε και το πέναλτι που δόθηκε, μετέτρεψε σε γκολ ο Ταβερνιέ για το 2-0.

Η Ρέιντζερς ξεκίνησε το ίδιο δυνατά στην επανάληψη και δημιούργησε κάποιες μικρές ευκαιρίες στην εστία του Ματέους. Οι Ρικάρντο Ορτα και Ράμσεϊ έχασαν από μία ευκαιρία γα την κάθε ομάδα σε ένα ανοιχτό παιχνίδι πλέον και με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο εστίες. Η πρωταθλήτρια Σκωτίας ξαναπήρε την πρωτοβουλία και έχασε δυο καλές ευκαιρίες για να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση.

Ο Φαμπιάνο έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 75’ για τους Πορτογάλους για να βάλει στο παιχνίδι τους φιναλίστ του Europa League του 2011 και το ματς άρχισε να «σβήνει» σιγά-σιγά προς όφελος των Σκωτσέζων. Όμως, στο 83’ ο Μεντέιρος έκανε τη σέντρα και η κεφαλιά του Κάρμο μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 2-1 και οδηγούσε το ματς σε παράταση. Ο Αρίμπο απάντησε για τη Ρέιντζερς στο 85’ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν τελικά σε έξτρα ημίωρο.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στην παράταση και στο 98’ ο Κεντ έχασε μια καλή ευκαιρία για το 3-1. Αυτό τελικά έγινε στο 101’, όταν, ύστερα από έξοχο συνδυασμό Αρίμπο, Καμαρά, ο τελευταίος γύρισε στον Ρουφ και αυτός πλάσαρε τον Ματέους για το 3-1. Η αποβολή του Μεντέιρος άφησε την Μπράγκα με εννιά παίκτες και ουσιαστικά εκτός ημιτελικών.

Στο 108’, ο Αρφιλντ έχασε μεγάλη ευκαιρία για τα 4-1 και στο 110’ ο ίδιος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 118’, έχασε τρίτη ευκαιρία για το τέταρτο γκολ της Ρέιντζερς και το ματς ολοκληρώθηκε στο 3-1.