ΠΑΟΚ, ΠΑΟΚ τρέμουν το όνομά σου!

Ο ΠΑΟΚ μεταμορφώθηκε στο 2ο ημίχρονο και διέλυσε με 4-1 την Αϊντχόφεν

Έργο... Πάμπλο Γκαρσία!

Ο Ουρουγουανός τεχνικός έβαλε Τζόλη και Σφιντέρσκι στο ημίχρονο, ο τραγικός ΠΑΟΚ του πρώτου μέρους μεταμόρφωθηκε και πέταγε φωτιές, γυρνώντας το εις βάρος του 1-0 για το εμφατικό 4-1 επί της Αϊντχόφεν!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ζίφκοβιτς, είχε συμμετοχή στο πρώτο γκολ που ισοφάρισε ο Σβαμπ, ενώ ο Αυστριακός σέρβιρε το 2-1 στον πρώτο! Το τρίτο τέρμα από τον εξαιρετικό Τζόλη, ο οποίος είχε ασίστ στον Ζίφκοβιτς για το 4-1! Στους πέντε βαθμούς ο ΠΑΟΚ που βάζει γερές βάσεις πρόκρισης στον επόμενο γύρο, όντας στη δεύτερη θέση πίσω από την Γρανάδα που έχει 7 βαθμούς.

Στην Ολλανδία ταξιδεύει για την 4η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ, πλέον με αυτό το σκορ έχει και την ισοβαθμία πιθανότατα αφού θα πρέπει να χάσει 3-0 και πάνω για να υστερεί.

Κακό το παιχνίδι μέχρι τη φάση του 20' όταν ο Σβαμπ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Μάλεν και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι. Ο Ζάχαβι έστειλε στην αντίθετη γωνία τον Ζίβκοβιτς κει έκανε το 0-1.

Στο 40' ο Ζάχαβι έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε τον Ζίφκοβιτς που βρήκε την μπάλα αλλά δεν της ανέκοψε την πορεία προς τα δίχτυα, ο Βαρέλα όμως πρόλαβε και την έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή. Το ημίχρονο «βγήκε» με τον ΠΑΟΚ να μην έχει καταφέρει να απειλήσει ούτε μια φορά.

Με το καλημέρα όμως στην επανάληψη ήρθε η ισοφάριση. Μόλις στο 47' ο Ζίφκοβιτς έκανε συρτό σουτ, ο Σβαμπ άλλαξε την πορεία στην μπάλα και έκανε το 1-1. Στο 54' ο Ελ Καντουρί έκανε το σουτ, ο Εμβογκό και στην επαναφορά ο Τζόλης δεν κατάφερε να σκοράρει. Δ

ύο λεπτά μετά όμως ο Ζίβκοβιτς ελευθερώθηκε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή και με πλασέ πέτυχε το 2-1. Η PSV είχε καταρρεύσει και στο 58' ήρθε το τρίτο γκολ. Ο Τζόλης έκανε την κούρσα και με σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Εμβογκό. Στο 67' ο Ζίβκοβιτς με γκολ-καρμπόν με αυτό που είχε πετύχει νωρίτερα πέτυχε το 4-1 για τον ΠΑΟΚ.

Ο Τζόλης στο 73' επιχείρησε να πλασάρει από κοντά τον Εμβογκό όμως εκτέλεσε με την μπάλα ψηλά και αστόχησε. Στις καθυστερήσεις ο Τζόλης σκόραρε αλλά ο επόπτης είχε σηκώσει το σημαιάκι.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Σοάρες, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ, Α. Ζίβκοβιτς, Τσόλακ

PSV: Εμβογκό, Τέζε, Μποσκαλί, Σαγνκαρέ, Μαξ, Τόμας, Ροσάριο, Γκέτσε, Μάλεν, Ιχατάρεν, Ζάχαβι

Σκόρερς: Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (2), Τζόλης / Ζάχαβι

Κίτρινες Κάρτες:  Ντόουγκλας /-