Πρόκριση με πάρτι στη Γαλλία για τη Γουέστ Χαμ!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες διέλυσε με 3-0 τους «λιονέ» μέσα στο «Γκρουπάμα»

Μία αναμέτρηση που θα κρινόταν στις λεπτομέρειες περίμεναν πολλοί, αλλά η Γουέστ Χαμ διέψευσε την πλειοψηφία, καθώς διέλυσε 3-0 τη Λιόν μέσα στο «Γκρουπάμα» και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά με συνολικό σκορ 4-1, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες χρειάστηκε ένα «εκρηκτικό» δεκάλεπτο (από το 38’ έως το 48’), στο οποίο πέτυχε και τα τρία γκολ και πέρασε στην επόμενη φάση χωρίς άγχος και με πανηγυρικό τόνο.

Ο Ντόουσον στο 38’ άνοιξε το σκορ, με τον Ντέκλαν Ράις να πετυχαίνει ένα τυχερό γκολ στο 44’ διαμορφώνοντας το 2-0, που ουσιαστικά έβαλε και… τίτλους τέλους στην υπόθεση-πρόκριση.

Το τελικό σκορ έγραψε ο Μπόουεν στο 48’, με την υπόλοιπη διάρκεια του ματς να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία.