Τελευταία Ενημέρωση: 08:40

Σαρωτική Άρσεναλ, με άγχος η Άιντραχτ

Το σκηνικό στον έκτο όμιλο

Παρά την απουσία πολλών βασικών ποδοσφαιριστών, η Άρσεναλ έκανε απόλυτη επίδειξη ισχύος κόντρα στη Σταντάρ Λιέγης και τη σάρωσε 4-0 στο «Emirates» κάνοντας το «2 στα 2» για τον 6ο όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ουνάι Έμερι ήταν και πάλι ο Μαρτινέλι, που «έλαμψε» και κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ, σκοράροντας δύο φορές.

Αρχικά, στο 13’ από σέντρα του Τίρνεϊ πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης από ασίστ του Νέλσον διαμόρφωσε το 2-0. Η Άρσεναλ όμως δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 22’ ήταν η σειρά του Γουίλοκ να σκοράρει και να διαμορφώσει το 3-0.

Από εκείνο το σημείο, έριξε ταχύτητες, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε και τέταρτο γκολ, με τον Θεμπάγιος να κάνει το 4-0 στο 57’ με ασίστ του Μαρτινέλι.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε στην Πορτογαλία της μαχητικής Γκιμαράες με 1-0, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στον όμιλο. Αυτός που έγραψε την ιστορία του αγώνα ήταν ο Εντίκα στο 36’.