Σαχτάρ-Βασιλεία 4-1: Με στυλ στα ημιτελικά!

Οι Ουκρανοί συνέτριψαν την Βασιλεία

Με τεράστια νίκη με σκορ 4-1 επί της Βασιλείας, η Σαχτάρ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, όπου και θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Εύκολη πρόκριση για τη Σαχτάρ που κέρδισε με 4-1 τη Βασιλεία και πέρασε στα ημιτελικά του Europa League όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Μάρλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μοράες με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 4’ ο Καμπράλ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 11’ το απ’ ευθείας φάουλ του Πάτρικ πέρασε μόλις έξω ενώ στην κόντρα ο Πουλουλού άδειασε τον αντίπαλο του στα αριστερά κι έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι της Σαχτάρ.

Στο 20’ ο Μοράες έκανες το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε και στο 22’ ο Μάρλος έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Πάτρικ άφησε την μπάλα κάτω από τα πόδια και ο Τάισον με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 2-0 μετά και από κόντρα σε αμυντικό της Βασιλείας.

Στο 26’ ο Μαρλός από ιδανικό σημείο, πάσαρε αδύναμα πάνω στον Νίκολιτς ενώ στο 30’ όπως και στο 32’ ο κίπερ της Βασιλείας, είπε όχι σε σουτ του Μοράες και σε νέο πλασέ του Μάρλος.

Η Σαχτάρ συνέχισε να πιέζει και στο 38’ ο Μάρλος έπιασε όμορφο συρτό σουτ αλλά ο Νίκολιτς του είπε και πάλι όχι και στο 40’ το σουτ του Μάρκος Αντόνιο τράνταξε το δοκάρι της Βασιλείας και στην επαναφορά ο Πετρέτα πρόλαβε σωτήρια τον Μοράες.

Στο 44’ ο  Καμπράλ έμεινε όρθιος παρά την πίεση, πάτησε περιοχή, επιχείρησε ένα σουτ, αλλά ήταν άστοχο.

Στο 58ο λεπτό ο Νίκολιτς μπλόκαρε την κεφαλιά του Κριβτσόβ ενώ στο 66’ ο Καμπράλ έπαιξε ωραία με το σώμα του, πλάσαρε με κρεμαστό σουτ τον Πιάτοβ, ο οποίος είχε βγει εκτός της εστίας του, αλλά αστόχησε.

Και στο 76ο λεπτό ο Κάμπο έκανε πέναλτι στον Τάισον και ο Άλαν Πάτρικ έγραψε το 3-0 από την άσπρη βούλα. Στο 86ο λεπτό η κεφαλιά του Βιντμέρ πέρασε μόλις έξω αλλά στο 88’ η Σαχτάρ έβγαλε τέλεια αντεπίθεση, ο Τετέ άνοιξε δεξιά στον Ντοντό κι εκείνος με διαγώνιο πλασέ έγραψε το 4-0.

Το μόνο που κατάφερε η Βασιλεία, ήταν να μειώσει στο 90+2’ με πλασέ του Φαν Βολφσβίνκελ σε κενό τέρμα μετά από σέντρα του Κάμπο από δεξιά.