Τετρακινητήριος Ολυμπιακός πέρασε πάνω από την Αϊντχόφεν

Κρατάει στα χέρια του την πρόκριση στους «16» του Europa League

Καρέ… πρόκρισης ο Ολυμπιακός. Στο ροκ παιχνίδι του Φαλήρου, οι Πειραιώτες επικράτησαν 4-2 της Αϊντχόφεν, με καρέ σκόρερ και έφυγαν καρφί για τους «16» του Europa League.

Εντελώς… τρελό το πρώτο μέρος, το οποίο δεν ήταν για καρδιακούς, με τον Μπουχαλάκη να ανοίγει το σκορ στο 9’ με κεφαλιά, ενώ ο Ζάχαβι ισοφάρισε με κάπως τυχερό τρόπο στο 14’, όταν και κόντραρε στον Παπασταθόπουλο το σουτ του. Ο Εμβιλά (37’) εκτέλεσε τον Εμβογκό με σουτ εκτός περιοχής, αλλά και πάλι ο Ισραηλινός «απάντησε» στα… καπάκια (40’), αλλά αυτήν τη φορά με κεφαλιά.

Ο Ελ Αραμπί είχε τον τελευταίο λόγο στο α’ ημίχρονο, αφού και έκλεψε την μπάλα και άδειασε την αντίπαλη άμυνα, προτού βρει δίχτυα. Η ομάδα του Μαρτίνς δεν αρκέστηκε σε απλή νίκη και ο Μασούρας έγραψε το 4-2 στο 83ο λεπτό.

Στο μυαλό του κόουτς:

Έχοντας εν τέλει ετοιμοπόλεμο τον Για Εμβιλά, ο Πέδρο Μαρτίνς ακολούθησε την πετυχημένη συνταγή με τα τρία χαφ (Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά) και σύστημα 4-3-3, που τον έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Ο Σα είχε μπροστά του αρκετά πρόσωπα που δεν έχουν συνυπάρξει, με τον Μπα να έχει τον Παπασταθόπουλο στο πλευρό του, ο Ρέαμπτσιουκ ήταν αριστερά και ο Λαλά δεξιά. Στην επίθεση Μπρούμα και Βαλμπουενά πλαισίωναν τον Ελ Αραμπί.

Ίδιο σύστημα και για την Αϊντχόφεν, που είχε στο αρχικό σχήμα τον Εμβογκό, τον αρχηγό Ντάμφρις δεξιά, τον Μαξ αριστερά και τους Μποσκάγλι-Τέζε στο κέντρο της άμυνας. Ροσάριο, Τόμας και Σανγκαρέ ήταν στο κέντρο. Γκέτσε, Μάλεν και Ζάχαβι η τριάδα στην επίθεση.

Ελκυστικό από το πρώτο λεπτό ήταν, όπως αναμενόταν, το παιχνίδι στο Φάληρο. Αφού είχε καλό ρυθμό με το καλημέρα, με τον Ολυμπιακό να στοχεύει σε ένα δυνατό ξεκίνημα και ένα γρήγορο γκολ. Όπως έπραξε και ο αντίπαλός του, βέβαια, διότι αυτή είναι η φιλοσοφία του σε κάθε παιχνίδι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα αποκτήσει τρελό παλμό η αναμέτρηση από νωρίς με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Το 1-0, ωστόσο, προέκυψε από στατική φάση, με τον Βαλμπουενά να εκτελεί εξαιρετικά φάουλ και τον Μπουχαλάκη με ωραία κεφαλιά να βρίσκει δίχτυα στο 9’.

Ήταν σημαντικό αυτό το γκολ στο σημείο που σημειώθηκε, διότι και ώθηση μπορούσε να δώσει, αλλά και τη δυνατότητα να παίξει ακόμα καλύτερα στην κόντρα η ομάδα του Μαρτίνς, αφού η PSV θα έπαιξε πιο ανοιχτά. Όλα αυτά, αποδείχθηκαν… θεωρίες. Διότι, οι Ολλανδοί δεν άργησαν να απαντήσουν, έχοντας και την τύχη με το μέρος τους, αφού στο φαινομενικά όχι τόσο επικίνδυνο σουτ του Ζάχαβι, η μπάλα κόντραρε στον Παπασταθόπουλο και κατέληξε στην αριστερή πλευρά του Σα.

Μετά το εικοσάλεπτο, η Αϊντχόφεν άρχισε να πατάει καλύτερα από τους Πειραιώτες, έχοντας ρυθμό επιθετικά κόντρα σε μια άμυνα που δεν λειτουργούσε καθόλου καλά αμυντικά. Παρά ταύτα, ο Ολυμπιακός εντόπισε τα κενά πίσω, ακόμα και σε αυτό το διάστημα που δεν λειτουργούσε καλά, έχοντας ευκαιρία με τον Λαλά, προτού κάνει το 2-1 με το εξαιρετικό σουτ του Εμβιλά στο 37’. Ξανά, όμως, απάντησε άμεσα η Αϊντχόφεν. Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί και πάλι, καθώς δεν λειτούργησε καλά σε στατική φάση ο Ολυμπιακός και ο Ζάχαβι βρήκε εστία με κεφαλιά.

Το παιχνίδι ήταν τόσο απρόβλεπτο, που από εκεί που φαινόταν ότι θα πάει με 2-2 στα αποδυτήρια, παραλίγο να έχει δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Το ένα μπήκε, με τον Ελ Αραμπί να κλέβει την μπάλα, να κάνει ωραία προσποίηση μέσα στην περιοχή, προτού σκοράρει, ενώ λίγο μετά, ο Αφρικανός χαφ έφυγε στην κόντρα, δεν «έσπασε» την μπάλα και τον έκοψαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν… απτόητες, ξεκινώντας με την ίδια φιλοσοφία και το δεύτερο μέρος, στο οποίο η PSV έφτασε κοντά στο 3-3 στο 48’ με το δοκάρι του Ζάχαβι σε εκτέλεση φάουλ. Δεν ήταν λογικό και εφικτό να κυλήσει ολόκληρο το παιχνίδι σε αυτόν τον απίθανο ρυθμό και σταδιακά οι στροφές έπεσαν. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο συγκρατημένα, άφησε λιγότερους χώρους και έραψε το παιχνίδι πιο κοντά στα δικά του μέτρα. Αφού μπορεί να ήταν λιγότερο απειλητικός, αλλά πιο ρεαλιστής και κυνικός.

Το γύρισμα του Ντάμφρις στο 67’ ανησύχησε τους Πειραιώτες και τον Σα, αλλά ήταν από τις λίγες φορές που συνέβη αυτό στην τελική ευθεία. Μοιραία η Αϊντχόφεν θα έβγαινε ακόμη πιο μπροστά από ένα σημείο και μετά, οι Πειραιώτες το περίμεναν και «χτύπησαν» όταν έπρεπε. Αφού μία, δύο, τρεις τα χάλασε στην τελική απόφαση, ήρθε το 83ο λεπτό, όταν ο Φορτούνης έκανε το γύρισμα, ο Μαξ το λάθος και ο Μασούρας εκτέλεσε για το 4-2.

Οι συνθέσεις

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα - Λαλά (80’ Ανδρούτσος), Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ - Εμβιλά (80’ Βρουσάι), Μπουχαλάκης, Καμαρά - Βαλμπουενά (68’ Μασούρας), Μπρούμα (80’ Χασάν) και Ελ Αραμπί (74’ Φορτούνης)

Στον πάγκο των γηπεδούχων έμειναν: Καραργύρης, Τζολάκης, Ντρέγκερ, Χολέμπας, Σουρλής και Ραντζέλοβιτς

Αϊντχόφεν (Σμιντ): Εμβογκό - Ντάμφρις, Τέζε, Μποσκάγλι (38’ Μπάουμγκαρτλ), Μαξ, - Ροσάριο, Τόμας (85’ Φαν Χίνκελ), Σανγκαρέ (70’ Φέρτεσεν) - Γκέτσε (70’ Ζούνιορ), Μάλεν και Ζάχαβι (85’ Γκουτιέρες)

Στον πάγκο των Ολλανδών έμειναν: Ούνερσταλ, Ντελάνγκε, Φέιν, Πιρόε.

Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Γερμανία)

Βοηθοί: Μεχμέτ Κούλουμ και Στέφαν Χάλμπεργκ

Τέταρτος: Γκλεν Νίμπεργκ.

VAR: Κρίστιαν Ντίγκερτ, AVAR: Χαρμ Όσμερς