Χρειάστηκε παράταση και «βούλα» η Γιουνάιτεντ!

Στα ημιτελικά η Γιουνάιτεντ!

Πολύ δυσκολότερη αντίπαλος, απ’ όσο αρχικά εκτιμούταν, αποδείχθηκε η Κοπεγχάγη για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι «κόκκινοι διάβολοι» κέρδισαν μεν, με 1-0 και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά, αλλά για α τα καταφέρουν χρειάστηκαν ένα πέναλτι στην παράταση. Μία εκ των Σεβίλλη ‘η Γουλβς θα αντιμετωπίσει η ομάδα του Σόλσκιερ στον ημιτελικό.

Στο 13ο λεπτό μετά από λάθος εκτίμηση στην άμυνα της Γιουνάιτεντ, ο Νταραμί έκανε το σουτ αλλά ο Μπεϊγί πρόλαβε και του έβαλε σωτήρια την κόντρα, ενώ στο 17’ οι Νταραμί και Βιντ από κοντά δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα στο 18’ ο Νταραμί άδειασε τον Μπεϊγί αλλά πλάσαρε πάνω στον Μαγκουάιρ, ενώ στο 33’ ο Μπιέλαντ έκοψε το σουτ του Γκρίνγουντ και στο 44’ ο Γιόνσον έδιωξε δύσκολα το σουτ του Ράσφορντ.

Μάλιστα στο 45’ ο Ράσφορντ έβγαλε ασίστ με κεφαλιά στον Γκρίνγουντ που σκόραρε από δεξιά με διαγώνιο πλασέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο 57ο λεπτό, ο Γκρίνγουντ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με διαγώνιο σουτ και στη συνέχεια ο Ράσφορντ σκόραρε από θέση οφσάιντ με αποτέλεσμα να ακυρωθεί κι αυτό το γκολ.

Στο 61’ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, τα σουτ των Ράσφορντ και Βιντ, πέρασαν λίγο έξω ενώ στο 63’ ο Φερνάντες έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, τραντάζοντας το δοκάρι των Δανών.

Δύο λεπτά μετά, οι Φαλκ και Βιντ έκρυψαν την μπάλα αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει αλλά ούτε και ο Οβιεδο που πήρε το ριμπάουντ και στο 68’ ο Γιόνσον πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε διαδοχικά σουτ των Φερνάντες και Πογκμπά.

Στο 85ο λεπτό ο Μαρσιάλ έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή αλλά και πάλι ο Γιόνσον έσωσε την Κοπεγχάγη κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 93’ ο Γιόνσον νίκησε και πάλι τον Μαρσιάλ αλλά στο επόμενο λεπτό οι Άγγλοι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπιέλαντ στον Γάλλο και ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Στο 98ο λεπτό ο Μάτα έκανε το σουτ αλλά ο Γιόνσον είπε και πάλι όχι και στο 102’ ο Ισπανός αστόχησε από το ύψος της περιοχής. Ο Γιόνσον κατέβασε ρολά και στο 105’ μετά από σουτ του Φερνάντες και στο 105+1’ ο Λίντελεφ πήρε το ριμπάουντ από νέα ε-έμβαση του Γιόνσον σε σουτ του Μάτα αλλά σημάδεψε το δοκάρι.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Γουάν Μπισάκα, Μπεϊγί (71’ Λίντελεφ), Μαγκουάιρ, Ουίλιαμς, Φρεντ (71’ Μάτιτς), Γκρίνγουντ (90’ Μάτα), Φερνάντες, Πογκμπά, Ράσφορντ (112’ Λίνγκαρντ), Μαρσιάλ (120’ ΜακΤόμινεϊ)

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γιόνσον, Μποΐλεσεν (15’ Μπένγκτσον), Μπίελαντ, Νέλσον, Βαρέλα (105’ Μουντραζία), Στάγκε (105’ Μπάρτολετς), Ζέκα, Μπίελ (58’ Οβιέδο), Νταραμί (57’ Κάουφμαν), Βιντ, Φαλκ (111’ Βικ)