Ιταλικός θρίαμβος!

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 3-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πάουλο Ντιμπάλα , η Γιουβέντους κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 3-0 και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Δύο γκολ ο Αργεντινός και ένα ο Κιελίνι. Σωρεία ευκαιριών και από τις δύο ομάδες σ΄'ενα πολύ καλό παιχνίδι.

Με γρήγορο ρυθμό άρχισε το ματς στο Τορίνο. Η Γιούβε μπήκε πολύ πιο επιθετικά στο ματς και έχασε την πρώτη της ευκαιρία στο 3΄’ με κεφαλιά του Ιγκουαϊν που απέκρουσε ο Τερ Στέγκεν. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν στο σκορ με άψογο πλασέ του Ντιμππάλα μετά από ασίστ του Κουαδράδο. Οι Ιταλοί πίεζαν πολύ ψηλά την άμυνα της Μπάρτσα και δεν την άφηναν να κάνει το γνωστό της παιχνίδι, παρά την κατοχή της μπάλας από πλευράς Καταλανών. Στο 21’, οι Καταλανοί έχασαν μια απίστευτη ευκαιρία, όταν ο Ινιέστα νικήθηκε από τον Μπουφόν σε τετ α τετ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ντιμπάλα με αριστοτεχνικό σουτ στην κίνηση πέτυχε και δεύτερο γκολ, κάνοντας σημαντικό βήμα για νίκη. Στη συνέχεια, η Μπάρτσα ανέβασε στροφές και έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία στο 39’ με την κεφαλιά του Σουάρες να κοντράρει στον Κιελίνι σε κόρνερ. Η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Γκονζάλο Ιγκουαϊν να αποκρούεται ασταθώς από τον Τερ Στέγκεν.  Με αυτό τον τρόπο, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια με ένα ισχυρό προβάδισμα στο σκορ.

Η επανάληψη άρχισε με ευκαιρίες των Μέσι και Κεντίρα εκατέρωθεν. Στο 52’, το σουτ του Ινιέστα έφυγε μόλις άουτ για τους Καταλανούς. Και αφού ο Ιγκουαϊν δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν σε δύο περιπτώσεις, ο Τζόρτζιο Κιελίνι με κεφαλιά από κόρνερ του Πιάνιτς στο 55’ νίκησε για τρίτη φορά τον Γερμανό τερματοφύλακα. Η Γιούβε συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, ενώ η Μπάρτσα δεν κατάφερνε να φτιάξει τις προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο γκολ. Στο 69’, η Μπάρτσα έχασε τεράστια ευκαιρία με Σουάρες.  Όσο περνούσε η ώρα, η πίεση της Μπάρτσα γινόταν εντονότερη, όμως η Γιουβέντους άντεχε. Η Μπαρτσελόνα δεν βρήκε την σπουδαία φάση μέχρι το τέλος και έτσι η Γιούβε πανηγύρισε μια τεράστια επιτυχία.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Άλβες, Σάντρο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Κεντίρα, Πιάνιτς (89' Μπαρτσάλι), Κουαδράδο (73' Λεμινά), Ντιμπάλα (81' Ρινκόν), Μάντζουκιτς, Ιγκουαϊν

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ουμτιτί, Ματιέ (46' Γκόμες), Ράκιτιτς, Ινιέστα, Ρομπέρτο, Μασεράνο, Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση