Με το δεξί στο Europa League... μέσω ανατροπής η Λίβερπουλ!

Με ολοκληρωτική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Λίβερπουλ επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Λίντσερ

Γύρισε το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Europa League η Λίβερπουλ!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε με 3-1 της Λίντσερ στην Αυστρία για την πρεμιέρα του 5ου ομίλου, σε ένα ματς που έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, είχε την ποιότητα και πήρε στο τέλος τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Νούνιες, Ντίαζ και Σαλάχ, ενώ το τέρμα που άνοιξε το σκορ για τη Λίντσερ πέτυχε ο Φλέκερ.
Η Λίντσερ μπήκε διαβασμένη στο παιχνίδι, αιφνιδίασε το φαβορί της αναμέτρησης και στο 14’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Φλέκερ υποδέχτηκε την μπάλα και με μια βολίδα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κέλεχερ για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο οι reds βελτιώθηκαν αισθητά και στο 22’ ο Τσιμικάς προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα έξω από το δεξί δοκάρι. Η αγγλική ομάδα είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να μετουσιώσει την κυριαρχία της σε γκολ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και στο 56’ ο Νούνιες με εκτέλεση πέναλτι έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία για το 1-1.

Μάλιστα, επτά λεπτά αργότερα (63’) οι φιλοξενούμενοι έπιασαν στον… ύπνο τη Λίντσερ και ο Ντίας με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για το 2-1.

Το τελικό 3-1 σημείωσε ο Μοχάμεντ Σαλάχ με χαμηλό τελείωμα εντός περιοχής, με τη Λίβερπουλ να μπαίνει με το δεξί στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση