Ο Μέσι...μίλησε και η Αργεντίνη νίκησε (vid)

Με πρωταγωνιστή τον Μέσι η Αργεντινή λύγισε το Μεξικό και πήρε την πρώτη της νίκη στο Μουντιάλ του Κατάρ

Όταν άρχισαν να τη ζώνουν τα φίδια, μίλησε ο Μέσι! Ο 35χρονος άνοιξε το σκορ με σουτάρα κόντρα στο Μεξικό, «έπιασε» τον Μαραντόνα στα γκολ σε Μουντιάλ και οδήγησε την Αργεντινή στη νίκη-βάλσαμο, 2-0!

Η «αλμπισελέστε» λύγισε με 2-0 το Μεξικό και πήρε βαθιά ανάσα, πιάνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας του 3ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου τη Σαουδική Αραβία.
Η γκολάρα του Λιονέλ Μέσι άνοιξε τον δρόμο για την επικράτηση, με τον Έντσο Φερνάντες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με υπέροχο σουτ στα τελευταία λεπτά.
Δεύτερο γκολ του 35χρονου σταρ στο εφετινό Μουντιάλ, με... αντίκρισμα αυτή τη φορά, με τον ηγέτη της Αργεντινής να πιάνει τον Ντιέγκο Μαραντόνα σε γκολ (8) και συμμετοχές (21) στον θεσμό.
Για τους ηττημένους, στον πάγκο έμεινε ο Ορμπελίν Πινέδα της ΑΕΚ.

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Λιονέλ Σκαλόνι, που είχε τον Ε. Μαρτίνες στο τέρμα και τους Μοντιέλ, Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες και Ακούνια στην άμυνα. Στα χαφ βρέθηκαν οι Ντε Πολ και Ροντρίγκες, με Ντι Μαρία, Μακ Άλιστερ στα άκρα και μπροστά τους Μέσι και Λαουτάρο.
Από την άλλη, ο Τάτα Μαρτίνο επέλεξε 5-3-2 με τον Οτσόα αμετακίνητο στην εστία και τους Κ. Άλβαρες, Μοντές, Αραούχο, Μορένο και Γκαγιάρδο στην άμυνα. Τριάδα στα χαφ οι Τσάβες, Ερέρα και Γκουαρδάδο, με Λοσάνο-Βέγκα επιθετικό δίδυμο.

Το πάθος περίσσευε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο φάσεις δεν βλέπαμε! Ο ρυθμός ήταν πεσμένος, με τα σκληρά μαρκαρίσματα να είναι τα μοναδικά σημεία αναφοράς μέχρι το 33’, όταν ο Οτσόα έδιωξε με τις γροθιές το φάουλ του Μέσι από πλάγια θέση.

Η κεφαλιά του Λουτάρο στο 41’ πέρασε άουτ, ενώ στο 45ο λεπτό ο Βέγκα ανάγκασε τον Μαρτίνες σε εκτίναξη για να μπλοκάρει την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεξικανού.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τις αξιόλογες φάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού...
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με άστοχη εκτέλεση φάουλ του Μέσι στο 50’, ωστόσο 14 λεπτά αργότερα ο ηγέτης της Αργεντινής έδωσε τη λύση, λύνοντας τον... Γόρδιο δεσμό με υπέροχο συρτό σουτ έξω από την περιοχή!

Η εξέλιξη αυτή ώθησε τους Μεξικανούς να ανεβάσουν τις γραμμές τους, ωστόσο όπως και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έτσι και τότε, αδυνατούσαν να απειλήσουν την εστία του Μαρτίνες.
Αντιθέτως, αυτή που έφτασε σε δεύτερο γκολ ήταν η Αργεντινή! Σκόρερ αυτή τη φορά ο Φερνάντες, που με καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά κλείδωσε τη νίκη της «αλμπισελέστε» στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης...

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
Αργεντινή (Λ. Σκαλόνι): E. Μαρτίνες, Μοντιέλ (63’ Μολίνα), Οταμέντι, Λ. Μαρτίνες, Ακούνια, Ντε Πολ, Ροντρίγκες (57’ Φερνάντες), Ντι Μαρία (69’ Ρομέρο), Μέσι, Μακ Άλιστερ (69’ Παλάσιος), Λαουτάρο (63’ Γ. Άλβαρες)
Στον πάγκο: Αλμάδα, Παρέδες, Ταλιαφίκο, Γκόμες, Φόιτ, Πετσέλα, Ρούλι, Ντιμπάλα, Αρμάνι, Κορέα
Μεξικό (Τ. Μαρτίνο): Οτσόα, Μοντές, Αραούχο, Μορένο, Κ. Άλβαρες (67’ Χιμένες), Ερέρα, Γκουαρδάδο (41’ Γκουτιέρες), Τσάβες, Γκαγιάρδο, Λοσάνο (73’ Αλβαράδο), Βέγκα (67’ Αντούνα)
Στον πάγκο: Κ. Ροντρίγκες, Σάντσες, Αρτεάγα, Ταβαλέρα, Ρόμο, Ε. Άλβαρες, Μαρτίν, Φούνες Μόρι, Κότα, Πινέδα, Βάσκες

Sport-fm.gr

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).