Συνεχίζει πρώτη και καλύτερη η Άρσεναλ!

Ανάσα με πεντάρα για την Μπέρνλι

Χτίζει σερί και μένει κορυφή η Άρσεναλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε… σβηστά με 2-1 της Γουλβς, πετυχαίνοντας την τρίτη διαδοχική της νίκη και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Πολύ δυνατά μπήκε η Άρσεναλ στο ματς, με τον Σάκα μόλις στο 6ο να ανοίγει το σκορ. Ο Έντεγκααρντ στο 13’ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και ήταν πιο απειλητικοί. Αντίθετα, η Γουλβς έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και είχε ελάχιστες ευκαιρίες για να μειώσει.

Η Γουλβς είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-1 στο 53’ με τον Κούνια, αλλά ο Ράμσντεϊλ έκανε μια σπουδαία επέμβαση και κράτησε την εστία του καθαρή. Στη συνέχεια οι «κανονιέρηδες» πήραν ξανά μέτρα στο γήπεδο και είχαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι τελικά μείωσαν σε 2-1 στο 86ο λεπτό με τον Κούνια. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Άρσεναλ να συνεχίζει με σπασμένα τα φρένα, ενώ οι «λύκοι» παραμένουν στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την ίδια ώρα, η Μπέρνλι πανηγύρισε μετά από 2 μήνες, αφού διέλυσε με 5-0 τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, την έβαλε από κάτω της στη βαθμολογία και πήρε ανάσα ενόψει της συνέχειας. Τρίποντο μετά από δύο σερί ήττες και για την Μπρέντφορντ, η οποία νίκησε με 3-1 τη Λούτον και βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, με τον Ροντρίγκεζ μόλις στο πρώτο λεπτό να ανοίγει το σκορ. Ο Λάρσεν στο 29’ έγραψε το 2-0, με τη Σέφιλντ να μην μπορεί να κάνει και πολλά, παίζοντας κυρίως στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα, το έργο των φιλοξενούμενων έγινε δυσκολότερο, όταν ο ΜακΜπέρνλι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι, με τον Αμντουνί στο 73’ να γράφει το 3-0, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Κολεόσο έκανε το 4-0. Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Μπράουνχιλ στο 81ο λεπτό για το τελικό 5-0!

Τέλος, η Μπρέντφορντ επικράτησε με 3-1 της Λούτον και βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας. Ο Μοπέ στο 50’ άνοιξε το σκορ, με τον Μι στο 57’ να γράφει το 2-0. Ο Μπράουν μείωσε σε 2-1 στο 77’, ενώ ο Μπαπτίστ στο 82’ έγραψε το τελικό 3-1!

Πηγή: sport-fm.gr

Διεθνή: Τελευταία Ενημέρωση