4ος όμιλος: Καπέλωσε τη Σέριφ των Ελλήνων η Ίντερ! (vid)

Eπικράτησε 3-1 και πήρε προβάδισμα για τη δεύτερη θέση του 4ου ομίλου του Champions League

Πέρασε άνετα από τη Μολδαβία και πήρε προβάδισμα πρόκρισης η Ίντερ, επικρατώντας 3-1 της Σέριφ στην τέταρτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του Champions League.

Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι είχε την κυριαρχία και πήρε χωρίς δυσκολία τους τρεις βαθμούς που την ανέβασαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, γκρεμίζοντας τη Σέριφ στην τρίτη θέση, με έναν βαθμό λιγότερο.

Οι Μολδαβοί κράτησαν την Ίντερ στο «0» στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αθανασιάδη να σταματάει σε τετ α τετ τον Τζέκο στο 34’, ενώ στο 40’ το σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ τράνταξε το δοκάρι του Έλληνα τερματοφύλακα.

Το σκορ άνοιξε στο 54’ ο Μπρόζοβιτς με σουτ που καρφώθηκε στην αριστερή γωνία της Σέριφ. Στο 66’ο Αθανασιάδης σταμάτησε δύο φορές την μπάλα σε ισάριθμα πλασέ του Σκρινιάρ, όμως ο τελευταίος επέμεινε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 82’ ο Αλέξις Σάντεζ διεύρυνε το σκορ μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ενώ στις καθυστερήσεις του ματς ο Αντάμα Τραορέ με τρομερή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.