Απέκλεισε την Ντιναμό η Σερίφ!

Το 0-0 του Ζάγκρεμπ κόντρα στην Ντινάμο έστειλε τη Σέριφ Τιρασπόλ στους ομίλους του Champions League

Ένα απίστευτο κατόρθωμα ολοκλήρωσε η Σέριφ Τιρασπόλ, που απέσπασε ισοπαλία, 0-0, από την Ντινάμο στο Ζάγκρεμπ και σε συνδυασμό με το υπέρ της 3-0 στο πρώτο ματς, εξασφάλισε την πρώτη της παρουσία σε ομίλους Champions League.

Οι πρωταθλητές Μολδαβίας, με Αθανασιάδη και Κολοβό βασικούς, κατάφεραν να... βραχυκυκλώσουν τους απογοητευτικούς Κροάτες και μάλιστα είχαν και δοκάρι στο 4’!

Οι γηπεδούχοι είχαν στη συνέχεια την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά αδυνατούσαν να νικήσουν τον Έλληνα τερματοφύλακα, με το ημίχρονο να βγαίνει με... κουλούρια και να ανεβάζει την αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων.

Η πίεση της Ντινάμο συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος αλλά δίχως αποτέλεσμα (μονάχα ένα ακυρωθέν γκολ του Όρσιτς στο 76’), με το 0-0 να μένει μέχρι τέλους και την ομάδα που πέρυσι έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Europa League αποκλείοντας την Τότεναμ να... υποβιβάζεται στη δεύτερη τη τάξει διοργάνωση της UEFA και την τρομερή Σέριφ να γράφει ιστορία.

Η δε Σάλτσμπουργκ, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να διπλασιάσει τις νίκες επί της Μπρόντμπι, με 2-1, χάρη σε γκολ των Σέσκο (4’) και Αάρονσον (10’). Για τους Δανούς, βρήκε δίχτυα στο 62ο λεπτό ο Μάξο.