«Έφαγε» σαν πιόνι την βασίλισσα

Επική ανατροπή σε μόλις τέσσερα λεπτά

Ματσάρα στην Μαδρίτη. Η Μάντσεστερ Σίτι έφερε τούμπα το παιχνίδι με τους Ζεσούς και Ντε Μπρούινε νικώντας με 1-2. Αποτέλεσμα που της δίνει προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού στο Έτιχαν. Μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον Πεπ Γκουαρδιόλα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής. Στο 16’ το πρώτο σουτ στο ματς, με τον Βαράν να δοκιμάζει το αριστερό του πόδι από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα όμως ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 21’ τεράστια ευκαιρία για την Σίτι, με τον Ντε Μπρούινε να βγάζει όμορφη κάθετη στον Ζέσους που σούταρε αλλά το έβγαλε ο Κουρτουά με δυσκολία.

Συμπληρώσαμε τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, με την Ρεάλ να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να πατήσει περιοχή με αξιώσεις, ενώ παίζει κυρίως από την αριστερή πλευρά με τον Βινίσιους. Η Σίτι έδωσε χώρους στον αντίπαλό της και έψαχνει να χτυπήσει στην κόντρα, ελέγχοντας τον χαμηλό ρυθμό.

Στο 30’ Ισοφάρισε τις χαμένες ευκαιρίες η Ρεάλ, με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Έντερσον, που έδιωξε εντυπωσιακά, ενώ στη συνέχεια ο Βινίσιους δεν έκανε σουτ αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή

Δεν είδαμε την φαντασία που έχουν, γενικώς, στον τρόπο ανάπτυξης τους οι δύο ομάδες στο πρώτο 45λεπτο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γκάμπριελ Ζεσούς έκανε το διαγώνιο βολ πλανε, με δύναμη ο Βαλβέρδε σαν από μηχανής Θεός έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Η Ρεάλ μπορεί να είχε την κατοχή και τον έλεγχο αλλά η Σίτι είχε τις δύο κλασσικές φάσεις, σε ένα γενικά μέτριο 45λεπτο.

Β' ημίχρονο

Στο 49’ φαλτσαριστό σουτ του Μαχρέζ μετά από κόντρα επίθεση και πάσα του Ντε Μπρούινε, η μπάλα λίγο έξω. Στο 56’ τεράστια φάση για την Σίτι ξανά με τον Μαχρέζ να βρίσκεται τετ α τετ με τον Κουρτουά ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς.

Στο 60’ ο Βινίσιους βρίσκει πολύ ωραία με παράλληλη πάσα τον επερχόμενο στην περιοχή Ίσκο, ο οποίος με δυνατό σουτ πέφτοντας στέλνει τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Έντερσον, ανοίγοντας το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 70’ ο Ράμος προωθήθηκε και πήρε την μπάλα μετά από μπαλιά του Βαλβέρδε, έκανε το πλασέ η μπάλα σε κόρνερ μετά από κόντρα.

Η Σίτι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη, αλλά ο Μαχρέζ σπατάλησε και τις δύο ευκαιρίες της ομάδας του, με τον Κουρτουά να κάνει στην δεύτερη εντυπωσιακή επέμβαση. Μάλιστα, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ρεάλ την πλήρωσε με το σκληρό «νόμισμα» του 1-0, αφού ο... μοιραίος Βινίσιους υπήρξε ωραίος βρίσκοντας τον Ίσκο στο τρανζίσιον και αλλάζοντας τις ισορροπίες.

Στο 78’ ο Ντε Μπρόινε έκάνε τη σέντρα από τα αριστερά, μετά από ωραία ενέργεια, και ο Ζεσούς νίκησε στον αέρα τον Ράμος κάνοντας το 1-1. Στο 82’ Ολική ανατροπή 2-1 στο "Μπεραμπέου" με εύστοχη εκτέλεση του Ντε Μπρόινε. Τέσσερα λεπτά ήταν αρκετά για να φέρει τούμπα το ματς.

Διακριθέντες: Ο Μάχρεζ της Σίτι ήταν κινητικός σε όλο το 90λεπτο πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Όπως επίσης και ο Στέρλινκ που κέρδισε το πέναλτι και πήρε από το χέρι την ομάδα του με την είσοδο του στο ματς. Από πλευράς Ράμος αρκετά καλός ο Ίσκο όπως και ο Καρβαχάλ

Απογοήτευσαν: Πολύ πίσω ο Μόντριτς. Επίσης αρνητική έκπληξη η μη αντίδραση της Ρεάλ τόσο στο 1-1 όσο και στο 1-2. Δεν το πίστεψαν καθόλου…

Ενδεκάδες

Ρεάλ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Βαράν, Μεντί, Βαλβέρδε, Ίσκο (Γιόβιτς 82'), Κασεμίρο, Μόντριτς (Βάσκεζ 82'), Βινίσιους (Μπέιλ 73'), Μπενζεμά.

Σίτι: Έντερσον, Ουόλκερ, Λαπόρτ (Φερναντίνιο 31'), Οταμέντι, Μεντί, Ρόντρι, Γκουντογάν, Μάρεζ, Ντε Μπρούινε, Μπερνάντο (Σίλβα 72'), Ζεσούς.

Κίτρινες Κάρτες: Βαλβέρδε, Μόντριτς // Μεντί

Κόκκινες Κάρτες: Ράμος

Σκορερς: Ίσκο 60' , Ζεσούς 77' , Ντε Μπρούινε 82'

Διαιτητής: Ντανιέλε Ορσάτο (Ιταλία)