Εξωγήινος Χάαλαντ, έστειλε τη Σίτι στους «16»! (vid)

Ο τρομερός Νορβηγός πέτυχε 5 τέρματα, έσπασε σειρά ρεκόρ κι έστειλε τους «πολίτες» στους «8»

Τι έκανε ο άνθρωπος (;)! Απίστευτη παράσταση από τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος έστησε το... πάρτι της Μάντσεστερ Σίτι επί της Λειψίας!

Οι «πολίτες» συνέτριψαν 7-0 τους «ταύρους» και με συνολικό σκορ 8-1, πέρασαν στους «8» του Champions League!

Πώς συμμετείχε σε όλο αυτό ο 22χρονος φορ; Με πέντε γκολ! Συγκομιδή που τον ανέβασε στην πρώτη θέση των σκόρερ της φετινής διοργάνωσης (αφήνοντας στη 2η θέση με οκτώ τον Σαλάχ), ενώ έγινε ο νεαρότερος που φτάνει τα 30 τέρματα στη διοργάνωση και ο 3ος που σημειώνει πενταρέ στα «αστέρια» (μετά τον Μέσι με την Μπαρτσελόνα και τον Λουίς Αντριάνο με τη Σαχτάρ).

Το ματς:

Φορτσάτο το ξεκίνημα της Σίτι στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ανέλαβε εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε μόλις στο 3' με το μονοκόμμματο τελείωματα του Γκιντογκάν.

Στο 11' ο Χάαλαντ δεν πρόλαβε να πιάσει καλά την προβολή, ενώ η Λειψία πραγματοποίησε την πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 14' με το παράλληλο γύρισμο του Ράουμ.

Για να φτάσουμε στο 19' όταν ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, υπήρξε αναμπουμπούλα στην περιοχή της Λειψίας. Κανείς παίκτης της Σίτι δεν μπόρεσε να εκτελέσει με προϋποθέσεις, ωστόσο μόλις τελείωσε η φάση, ο Σλάβκο Βίντσιτς καλέστηκε στο VAR, όπου διαπίστωσε ότι η μπάλα έχει βρει στο χέρι του Χένρικς μετά από κεφαλιά του Ρόδρι. Έτσι έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Χάαλαντ να αναλαμβάνει την εκτέλεση ανοίγοντας το σκορ (έστειλε την μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, έπεσε σωστά ο Μπλάσβιτς, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει).

Και πριν προλάβουν να συνέλθουν οι «ταύροι», στα καπάκια ήρθε και το δεύτερο «χτύπημα»! Συγκεκριμένα, μόλις σε 78'' και πάλι από τον Χάαλαντ. Ο Ντε Μπρόινε έπιασε τρομερό σουτ που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με τον Νορβηγό φορ να παίρνει το «ριμπάουντ» σκοράροντας με κεφαλιά.

Η Σίτι συνέχιζε να πιέζει. Στο 34' οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ-κόκκινη του Έντερσον στον Λάιμερ, αλλά αντ' αυτού είδαν την εστία τους να παραβιάζεται πριν το φινάλε του πρώτου μέρους για 3η φορά. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντίας να παίρνει την κεφαλιά, την μπάλα να πηγαίνει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος και τον Χάαλαντ να τη σπρώχνει στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι, όπως άλλωστε συνηθίζουν, δεν έδειξαν καμία διάθεση να κατεβάσουν ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο. Αντίθετα, βρήκαν ακόμα τρία τέρματα μέχρι το 57', τα δύο εξ αυτών με τον αρχισκόρερ τους.

Το 4-0 έκανε στο 49' ο Γκιντογκάν με διαγώνιο τελείωμα, ενώ το 5-0 στο 53' και το 6-0 στο 57' με φάσεις... ψιλοκαρμπόν: Εκτελέσεις κόρνερ, «ριμπάουντ» από τον 22χρονο «εξωγήινο» και γκολ!

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα απέσυρε τον αρχισκόρερ του στο 64', με τον Άλβαρες να περνά στη θέση του. Εν συνεχεία, έπεσε σχετικά ο ρυθμός. Η Λειψία έψαξε το γκολ της... τιμής, ωστόσο το κερασάκι στην τούρτα (7-0) έβαλε ο Ντε Μπρόινε με πλασεδάρα στο 90'+1'.

Πηγή: sportfm.gr