Η Λειψία... ξύπνησε και η πρόκριση θα κριθεί στο «Έτιχαντ»! (vid)

Η Σίτι προηγήθηκε ωστόσο ο Γκβάρντιολ ισοφάρισε και διαμόρφωσε το τελικό 1-1

Ανοικτούς λογιαριασμούς άφησε το πρώτο παιχνίδι μεταξύ της Λειψίας και της Μάντσεστερ Σίτι για τους «16» του Champions League, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 1-1. Έτσι, τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς του «Έτιχαντ» στις 14 Μαρτίου.

Παιχνίδι χωρίς πολύ ρυθμό στο ξεκίνημα, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να προηγείται στο 27' με τον Μάχρεζ, να χάνει κάποιες ευκαιρίες έκτοτε, αλλά και να βλέπει τους γηπεδούχους να ξυπνούν στο δεύτερο μέρος.

Φυσικά, το σύνολο του Μάρκο Ρόζε βοηθήθηκε από την αλλαγή Χένρικς, ο οποίος έδωσε πνοή. Εντέλει, το γκολ ισοφάρισης ήρθε από τον Γκβάρντιολ στο 70'.

Χωρίς αλλαγή ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι.

To ματς:

Σε πολύ χαμηλό τέμπο κινήθηκε το πρώτο 25λεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν προσεκτικές. Η Σίτι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει, πέρα από μία κεφαλιά του Ντίας στο 14', ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, που μπλόκαρε ο Μπλάζβιτς.

Ωστόσο, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη πραγματικά καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, στο 27'. Ο Γκρίλις έκλεψε έξω από την περιοχή της Λειψίας ύστερα από «φτηνό» λάθος του Σλάγκερ, έσπασε κάθετα (ο Γκιντογκάν άφησε ωραία να περάσει η μπάλα κάτω από τα ποδιά του), με τον Μάχρεζ να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να πλασάρει ψύχραιμα. Αυτό ήταν το 20ό τέρμα του Αλγερινού μεσοεπιθετικού στο Champions League.

Έκτοτε, οι «πολίτες» προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ τους, πατώντας γκάζι. Μάλιστα, έφτιαξαν φάσεις που θα μπορούσαν να οδηγήσουν και σε δεύτερο γκολ. Στο 30' ο Ρόδρι απείλησε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, στο 36' το σουτ του Γκρίλις από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 40' πάλι ο Ρόδρι δέσπωσε σε ακόμα μία στατική φάση, αλλά δεν βρήκε και πάλι δίχτυα. Έτσι, το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 0-1.

Με αλλαγή άρχισε το δεύτερο ημίχρονο ο Μάρκο Ρόζε, ο οποίος πέρασε τον Χένρικς στη θέση του Κλόστερμαν. Κίνηση που βγήκε άμεσα στον τεχνικό της Λειψίας, μιας και ο Γερμανογκανέζος δεξιός μπακ-χαφ έδωσε πνοή στην ομάδα του.

Η πρώτη φάση άνηκε και πάλι στη Σίτι με τον Μάχρεζ (50'). Όμως, έκτοτε, η Λειψία σαν να… ξύπνησε, έχοντας μεγάλες ευκαιρίες, στο 53' και στο 55' με τον νεοεισελθόντα άσο.

Ακόμα μία καλή στιγμή με τον Αντρέ Σίλβα στο 63', για να εξαργυρώσει την πίεσή της στο 70': Σέντρα του Χάλστενμπεργκ από αριστερά, με τον Γκβάρντιολ να πηδά πιο ψηλά από όλους και να σκοράρει με κεφαλιά. Κακή έξοδος από τον Έντερσον, με τον Κροάτη στόπερ να έχει στηριχτεί αρκετά πάνω στον Ντίας, αλλά το γκολ να μετρά κανονικά. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά στα τελευταία λεπτά, με το 1-1 να παραμένει μέχρι και το φινάλε.

Να σημειωθεί ότι μετά την τελευταία φάση και το τελευταίο σφύριγμα, οι παίκτες της Σίτι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με το VAR ωστόσο να μη συμφωνεί.