Η Πόρτο τη νίκη, η Τσέλσι την πρόκριση! (vid)

Οι Λονδρέζοι μπορεί να ηττήθηκαν με 1-0, αλλά υπερασπίστηκαν το 2-0 του πρώτου παιχνιδιού

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Champions League «σφράγισε» η Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι μπορεί να ηττήθηκαν με 1-0 από την Πόρτο στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», αλλά υπερασπίστηκαν το 2-0 του πρώτου αγώνα και πέρασαν στην τελική 4άδα της διοργάνωσης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ταρεμί στο 90+4’. Ένα γκολ, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό να αλλάξει τις ισορροπίες του ζευγαριού, με την Τσέλσι να παίρνει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Champions League και την Πόρτο να μένει με τη χαρά της νίκης.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι έγινε στην Ισπανία και όχι στην Αγγλία, λόγω του κορωνοϊού και των περιορισμών που ισχύουν στην Μεγάλη Βρετανία.

Το ματς:

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με αργό ρυθμό, πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και λίγα πράγματα στο επιθετικό κομμάτι. Ενδεικτικό είναι πως στο πρώτο 45ολεπτο δεν υπήρχε κανένα σουτ στον στόχο. Πέραν από τα πρώτα δέκα λεπτά, στα οποία η Πόρτο μπήκε με σαφή διάθεση να πιέσει και να επιτεθεί, στη συνέχεια η Τσέλσι «πάγωσε» τον ρυθμό, ενώ παράλληλα μέσω της εξαιρετικής ανασταλτικής λειτουργίας της έκλεισε όλους τους χώρους προς την εστία του Μεντί.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο εντέκατο λεπτό, μετά από λάθος του κίπερ των Άγγλων, το σουτ του Κορόνα όμως από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ. Στο 19', ήταν η σειρά της Τσέλσι να απειλήσει, με τους «μπλε» να βγαίνουν όμορφα στην κόντρα επίθεση, αλλά το σουτ του Τζέιμς από τα δεξιά ήταν κακό.

Στο 27', ο Χάβερτς λίγο έλειψε να βάλει τους Λονδρέζους μπροστά στο σκορ, καθώς μετά από ωραία κίνηση έξω από την περιοχή, σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού και να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Έξι λεπτά αργότερα, οι Πορτογάλοι απάντησαν στις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Κορόνα να πιάνει ένα βολέ μετά από μονομαχία με τον Τσίλγουελ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα όμως να φεύγει πάνω από την εστία.

Παρόμοιο το σκηνικό και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με την Πόρτο να μπαίνει δυνατά και με όρεξη να πιέσει ψηλά. Φάση μπορεί να μην έβγαλε στα πρώτα λεπτά, ωστόσο γυρόφερνε με αξιώσεις την περιοχή των «μπλε». Κάτι που όπως φάνηκε αφύπνισε τους παίκτες του Τούχελ, οι οποίοι προφανώς... βαρέθηκαν να περιμένουν στα μετόπισθεν και αποφάσισαν να παίξουν λίγη μπάλα. Άλλωστε, με ένα γκολ θα καθάριζαν την υπόθεση πρόκρισης. Στο 55', ο Πούλισικ δεν έπιασε καλά το πλασέ από πλεονεκτική θέση, μετά από όμορφο γύρισμα του Τσίλγουελ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μάουντ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του έκοψε με σωτήρια επέμβαση ο Μπεμπά.

Όσο περνούσε η ώρα, έσφιγγε ο κλοιός για την Πόρτο, με τον Σέρζιο Κονσεϊσάο να αναγκάζεται να πάρει ρίσκα ώστε να ξαναμπεί στον κόλπο της πρόκρισης. Στο 65', ο νεοφερμένος Ταρέμι έπιασε την κεφαλιά μετά από γύρισμα του Κορόνα, με τον Μεντί να μπλοκάρει δύσκολα στην αριστερή του γωνία. Αξιοσημείωτο, πως αυτή ήταν η πρώτη τελική στον στόχο μέχρι εκείνο το σημείο και για τις δύο ομάδες

Παρά την πίεση που άσκησαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, η Τσέλσι διαχειριζόταν σωστά το ματς χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά. Όσο πλησίαζε στο τέλος, ο ρυθμός έπεφτε ολοένα και περισσότερο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν συμβιβασμένες με τη μοίρα τους. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως, η Πόρτο πήρε τη νίκη με ασύλληπτο γυριστό του Ταρέμι, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση, καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι.