Η προσπάθεια έμεινε μισή

Ο Ολυμπιακός έχασε στο Ντραγκάο με 2-0

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Πόρτο με 2-0, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να κάνει το δύο στα δύο και να πάρει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα γκολ τους Πορτογάλους σημείωσαν οι Φάμπιο Βιεϊρά στο 11’ και ο Σέρτζιο Ολιβέιρα στο 84’.

Καλύτερη η Πόρτο στο πρώτο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ανέβασε στροφές και θα μπορούσε να ισοφαρίσει.

Με αυτή τη νίκη η Πόρτο μετρά πλέον τρεις βαθμούς όσους και ο Ολυμπιακός, η Μάντσεστερ Σίτι που κέρδισε την Μαρσέιγ με 3-0, έφτασε τους έξι, ενώ χωρίς βαθμό παραμένουν οι Γάλλοι.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο προπονητές, ενώ όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, ο ρυθμός του παιχνιδιού τα πρώτα λεπτά ήταν γρήγορος. Η Πόρτο ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 7’, όταν ο Μασούρας έκανε ένα άστοχο σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Μαρτσεσίν.

Αν και δεν είχαν κάνει κάποια ευκαιρία μέχρι εκείνη τη στιγμή, στο 11’ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπουχαλάκης έκανε λάθος στην άμυνα και η μπάλα κατέληξε στον Φάμπιο Βιεϊρά, που αμαρκάριστος εντός περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ του Φάμπιο Βιεϊρά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κρατάνε περισσότερο μπάλα και να προσπαθούν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Μάλιστα στο 16’ θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, αν ο Ζαϊντού που έπιασε την κεφαλιά εντός περιοχής, δεν ήταν άστοχος.

Στο 19’ είχαμε την πρώτη τελική στο στόχο για τον Ολυμπιακό, όταν ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ-Αραμπί πήρε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, όμως ο αντίπαλος τερματοφύλακας μάζεψε με ευκολία.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 27’, με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα να κανει μια εξαιρετική κάθετη πάσα στον Μαρέγκα, που βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Σα, που απόκρουσε.

Στο 33’ η Πόρτο είχε νέα καλή στιγμή όταν ο Μαρεγκά έφυγε στη πλάτη της άμυνας πολύ επικίνδυνα, αλλά ο Εμβιλά πρόλαβε και έδιωξε την τελευταία στιγμή.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και άρχισαν να γίνονται πιο απειλητικοί.

Η μεγαλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού ήρθε στο 40’, με το Ραντζέλοβις να κάνει τη κεφαλιά πάσα, ο Μαρτσεσίν απομάκρυνε και ο Βαλμπουενάμ που ήταν λίγο πιο πίσω έκανε ένα ψηλοκρεμαστό πλασέ. Ο Εμπεμπά έδιωξε με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Το 1-0 υπερ της Πόρτο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένοι να ισοφαρίσουν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να υπερέχουν έναντι της Πόρτο για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε από τους “ερυθρόλευκους” στο 52’. Συγκεκριμένα, μετά από σέντρα του Βαλμπουενά στη περιοχή η μπάλα κατέληξε στον Ραντζέλοβιτς, που έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Μαρτσεσίν σε δύσκολη επέμβαση

Σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του δημιουργική, έβγαλε τον Μασούρα στο 54’ και έβαλε στη θέση του τον Φορτούνη. Ο Ελλαδίτης ποδοσφαιριστής είχε ρόλο επιτελικού μέσου, ενώ ο Βαλμπουενά πέρασε στο αριστερό άκρο της επίθεσης. Λίγο αργότερα, μετά από δύο εκτελέσεις κόρνερ του Ολυμπιακού, ακολούθησαν ισάριθμες άστοχες κεφαλιές του Σεμέδο στο 60’ και στο 63’.

Στη συνέχεια η Πόρτο κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και ισορρόπησε το παιχνίδι. Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 72΄, όταν ο Μαρεγκά έκανε σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο Σα μπλόκαρε. Επίσης στο 72' οι Πορτογάλοι έχασαν νέα ευκαιρία με άστοχη κεφαλιά του Ουρίμπε.

Η τρίτη ευκαιρία της Πόρτο στην επανάληψη έμελε να βάλει τέλος στις ελπίδες του Ολυμπιακού για βαθμολογικό όφελος, αφού στο 84’ ο Ολιβέιρα πήρε τη κεφαλιά μετά από σέντρα του Μαρεγκά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η τελευταία μεγάλη στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 88’ και ήταν από πλευράς Ολυμπιακού. Ο Χασάν βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μαρτσεσίν, που έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.

Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και η Πόρτο ανέβηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου, ρίχνοντας τον Ολυμπιακό στη τρίτη.

Highlight: Η αποτελεσματικότητα των παικτών της Πόρτο

Συνθέσεις

Πόρτο (Σ. Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Ουριμπέ, Σέρτζιο Ολιβέιρα (89' Μπάρο), Φάμπιο Βιεϊρά (60' Νακατζίμα), Κορόνα (69' Εβανίλσον), Οτάβιο (69' Γκρούιτς), Μαρεγκά

Στον πάγκο: Ντιόγκο Κόστα, Ντιόγκο Λέιτε, Λουμ, Ταρέμι, Νακατζίμα, Γκρούιτς, Μπαρό, Ζοάο Μάριο, Άντερσον, Μαρτίνες, Εβανιλσον, Νανού

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέντο, Σισέ, Χολέμπας (70' Βινάγκρε), Εμβιλά, Μπουχαλάκης (83' Πέπε), Μασούρας (53' Φορτούνης), Βαλμπουενά (83' Χασάν), Ραντζέλοβιτς (70' Μπρουμα), Ελ Αραμπί

Στον πάγκο: Καραργύρης, Φορτούνης, Χασάν, Πέπε, Βινάγκρε, Βρουσάι, Ντρέγκερ, Μπρούμα, Παπαδόπουλος, Τζολάκης, Σουρλής

Σκόρερ: 11' Φάμπιο Βιεϊρά, 84' Σέρτζιο Ολιβέιρα / -

Κίτρινες: 61' Κορόνα, 82΄Ουρίμπε, 90' Μαναφά/ 79' Φορτούνης

Κόκκινες: - / -