«Καλωσόρισε» την Άιντραχτ στο Champions League με τριάρα η Σπόρτινγκ

Οι Πορτογάλοι επικράτησαν με 3-0 μέσα στη Φρανκφούρτη

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης υποδέχτηκε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, όπου οι Πορτογάλοι έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη διοργάνωση, μετά την επικράτηση με 3-0 επί των Γερμανών.

Στο πρώτο ημίχρονο η Άιντραχτ ήταν αυτή είχε την κυριαρχία των φάσεων καθώς μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασε σπουδαία ευκαιρία μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίξει το σκορ, με τον Ραντάλ Κολό να κάνει ένα καλό σουτ το οποίο σταμάτησε ο Αντόνιο Αντάν.

Στο 12ο λεπτό οι ποδοσφαιριστές της Σπόρτινγκ Λισαβόνας ζήτησαν πέναλτι, μετά από μαρκάρισμα του Κρίστοφερ Λενζ μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων. Μετά από την χρήση του VAR, διαπιστώθηκε πως δεν υπήρξε κάποια παράβαση και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν ρυθμό και άρχισαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και άνοιξαν το σκορ με τον Έντουαρντς να κερδίζει τις κόντρες μέσα στη μικρή περιοχή των γηπεδούχων και να κάνει το 1-0 στο 65’.

Δύο λεπτά αργότερα σε μια αντεπίθεση που έκαναν οι ποδοσφαιριστές της πορτογαλικής ομάδας, βρήκαν ανοργάνωτη την άμυνα της Άιντραχτ και σε συνεργασία Έντουαρτς με τον Τρινκάο, έκαναν το 2-0. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Σάντος στο 82, που είχε μείνει ξεχασμένος στην πλάτη της άμυνας των Γερμανών.