Κλείδωσε την πρωτιά με πεντάρα η Ρεάλ

Πήρε... ρεβάνς και προκρίθηκε η Λειψία

Τα φαβορί επικράτησαν εύκολα και εξασφάλισαν το εισιτήριο που ήθελαν στον 6ο όμιλο του Champions League.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα ενάντια στην ήδη αποκλεισμένη Σέλτικ, τη συνέτριψε με 5-1 και πήρε την πρωτιά, ενώ την ίδια ώρα η Λειψία νικούσε 4-0 τη Σαχτάρ Ντόνετσκ στη Βαρσοβία, παίρνοντας τη 2η θέση και στέλνοντας τους Ουκρανούς στο Europa League.

Δύο γρήγορα πέναλτι των Μόντριτς (6’) και Ροντρίγκο (21’) απλούστευσαν γρήγορα την αποστολή των Μαδριλένων, με τον Κουρτουά να σταματά τον Φουρουχάσι από τα έντεκα βήματα στο 35ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε ξανά η... κατηφόρα, με τον Ασένσιο να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 51’ και τον Βινίσιους να χτυπά δέκα λεπτά αργότερα για το 4-0.

Ο Βαλβέρδε έκανε το 5-0 στο 71’, με τους Σκωτσέζους να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ζότα στο 84’.

Την ίδια ώρα, η Λειψία έπαιρνε τη ρεβάνς της για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου από τη Σαχτάρ, σκορπίζοντας τους Ουκρανούς επί πολωνικού εδάφους. Η ομάδα του Ιγκόρ Γιοβίτσεβιτς ήθελε νίκη για να περάσει αλλά είδε τον Ενκουνκού να την πληγώνει στο 10ο μόλις λεπτό.

Το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου απότομα στο δεύτερο μέρος, με Σίλβα (50’), Σόμποσλαϊ (62’) και Όλμο (68’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: sport-fm.gr