Κουαρτέτο με Ίλισιτς

Αμάν μια ματσάρα... αμάν ένας επιθετικός

Ιστορική πρόκριση για την Αταλάντα στους «8» του Champions League! Με πρίγκιπα τον Ίλισιτς, η «νεοσύστατη» καθάρισε με 3-4 τη Βαλένθια στο άδειο «Μεστάγια» και συνεχίζει το όνειρο της! Ο φορ της Αταλάντα έγινε και ο μεγαλύτερος – ηλικιακά παίκτης που πετυχαίνει 4 γκολ σε ένα ματς.

Α’ ημίχρονο:

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά στο ματς, μόλις στο 3ο λεπτό μετά από μια ατομική ενέργεια του Ίλισιτς κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος βάζοντας Μπεργκαμάσκι μπροστά στο σκορ. Στο 9’ ένα μακρινό σουτ του Ροντρίγκο με δύναμη, από ελαφρώς πλάγια θέση με το αριστερό πόδι (το καλό του δηλαδή) διώχνει ο Σπορτιέλο με δυσκολία. Αυτή ήταν και η πρώτη απάντηση από τους γηπεδούχους…

Συμπληρώνοντας το πρώτο δεκαπεντάλεπτο στο «Μεστάγια», η Αταλάντα είχε πάρει αυτό που ήθελε μόλις στο 3ο λεπτό, με τον ρυθμό από τότε να έχει πέσει. Χωρίς φάσεις το ματς μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 23’ η κάθετη πάσα του Ροδρίγο στον Γκαμεϊρό ήταν εξαιρετική, και εκείνος νικάει τον Σπορτιέλο ισοφαρίζοντας σε 1-1 στα μέσα του ημιχρόνου. Στο 28ο λεπτό, έκλεψε ο Πάσαλιτς, άφησε στον Γκόμες που έκανε την λόμπα έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε εκτός… καλή φάση για την Αταλάντα.

Στο 30’ άστοχο φαλτσαριστό σουτ του Ροδρίγο από καλή θέση, εκτός περιοχής. Στο 42’ ο Ίλισιτς και πάλι από την άσπρη βούλα νικάει τον Σϊλεσεν για δεύτερη φορά στο ματς κάνοντας το 1-2.

Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου δεν άφηνε και πολλές ελπίδες στους Ισπανούς. Εκεί που πίεζαν, Ο Ίλισιτς τους σκότωσε…

Στο 50’ ένα σουτ του Φρόιλερ έξω από την περιοχή τραντάζει το οριζόντιο, πολύ καλή φάση για την Αταλάντα. Ένα λεπτό αργότερα σέντρα του Φεράν Τόρες, ο Γκαμεϊρό χτυπάει ξανά και με κεφαλιά από κοντά ισοφαρίζει σε 2-2.

Τα επόμενα λεπτά είχε ανοίξει πολύ το ματς, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω – κάτω. Στο 67’ φανταστική μπαλιά του Παρέχο στην πλάτη της άμυνας, ο Φεράν Τόρες κρεμάει τον Σπορτιέλο και δίνει προβάδισμα στην Βαλένθια για πρώτη φορά στο ματς, κάνοντας το 3-2.

Στο 71’ έφυγαν στην κόντρα οι Μπεργκαμάσκι, ο Ζαπάτα έστρωσε στον Ίλισιτς, εκείνος εκτέλεσε και με χατ-τρικ έγραψε το 3-3… απίστευτο ματς.

Ο Ίλιτσιτς σκόραρε για την Αταλάντα με ένα τεχνικό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στο 81’. Έτσι η ιταλική ομάδα έκανε το 3-4, και ο Ίλισιτς έγραψε ιστορία σκοράροντας 4 φορές αφού έγινε και ο πιο μεγάλος παίκτης ηλικιακά που το πετυχαίνει.

Σε ένα τρελό παιχνίδι, κρατάμε τα 7 γκολ… τα τέσσερα του Ίλισιτς και το ότι είδαμε ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες και πολύ τεχνική, που θύμιζε περισσότερο «fifa street» παρά παιχνίδι Champions League.

Διακριθέντες: Αδιαμφησβήτητα ο φορ της Αταλάντα. Ο Ίλισιτς σκόραρε δις και σκότωσε την Βαλένθια εκεί που πήγε να το πιστέψει. Στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε ακόμη ένα, κάνοντας χατ-τρικ και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 82' έριξε και το τέταρτο...έτσι έγινε ο πιο μεγάλος ηλικιακά που το έκανε. Γενικότερα η μεσοεπιθετική γραμμή της Αταλάντα ήταν για ακόμη ένα ματς ταχύτατη, με γρήγορες εναλλαγές και έκανε την διαφορά στο ματς. Πολύ καλός και ο Γκερέιρο της Βαλένθια που σκόραρε δις.

Απογοήτευσαν: Το αμυντικό κεντρικό δίδυμο της Βαλένθια, ειδικότερα ο Ντιακαμπί ήταν τραγικότατος με τα δύο πέναλτι που έδωσε στον αντίπαλο.

Ενδεκάδες

Βαλένθια:  Cilessan, Kondogbia, C.Soller, Gameiro, Parejo, Diaghaby, Gaya, Coquelin, Wass, Rondrigo M, Ferran

Αταλάντα: Sportiello, Caldara, Palomino, Gosens, Gomez, Freuler, De Roon, Djimsiti, Hateboer, Ilicic, Pasalic

Σκόρερς: Ilicic 3' , Gameiro 21', Ilicic 42', Gameiro 51', Ferran 67', Ilicic 70', Ilicic 81'

Κίτρινες κάρτες: Coquelin, Diaghaby, Kondogbia, Wass