Κριστιάνο, μόνο εσύ!

Μία κάκιστη Γιουνάιτεντ ήταν τυχερή με την ισοπαλία κόντρα στη Βιγιαρεάλ, αλλά ο Ρονάλντο είχε άλλη άποψη

Σύμφωνοι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν το φαβορί κόντρα στη Βιγιαρεάλ και ειδικότερα μέσα στο «Ολντ Τράφορντ». Ωστόσο, η πραγματική εικόνα του αγώνα δεν φανερώνεται στο τελικό 2-1 των «Κόκκινων Διαβόλων», το οποίο οφείλεται αποκλειστικά στον άνθρωπο που είναι ένα Champions League μόνος του!

Το βράδυ που πέρασε στην πρώτη θέση στη λίστα με τις συμμετοχές (178) στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αφήνοντας πίσω του τον Ίκερ Κασίγιας, ο Κριστιάνο Ρονάλντο χάρισε στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μια εντελώς ανέλπιστη νίκη με γκολ στο 95’ της αναμέτρησης, με τον ίδιο να φτάνει τα 135 στον θεσμό.

Μεγάλη… αδικημένη η Βιγιαρεάλ, που αφού έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και μία ακόμα φάση που δεν χάνεται στο 88’, έφυγε τελικά με άδεια χέρια από το Νησί λόγω του Κριστιάνο Ρονάλντο, που απέδειξε και πάλι ότι στα 36 του είναι ένα αθλητικό φαινόμενο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια μονομαχία ανάμεσα στον Ντε Χέα και τη Βιγιαρεάλ! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Οι Ισπανοί δημιουργούσαν ευκαιρίες όποτε και όπως ήθελαν, με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μένει εντός παιχνιδιού μόνο εξαιτίας του Ισπανού γκολκίπερ, του οποίου η απόδοση έχει φτάσει σε επίπεδα των ετών που τον καθιέρωσαν ως έναν από τους κορυφαίους στη θέση του.

Στο 7’ είπε «όχι» στον Ντανζούμα, στο 10’ με εντυπωσιακή επέμβαση νίκησε και πάλι τον εξτρέμ των Ισπανών, ενώ στο 17’ ήταν η σειρά του Πάκο Αλκάθερ να δει τον Ντε Χέα να αποκρούει την κεφαλιά του από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο ίδιος παίκτης στο 31’ έστειλε την μπάλα άουτ, έπειτα από λανθασμένη εκτίμηση του Ραφαέλ Βαράν και στο 45’ ο Γέρεμι ήταν ο τελευταίος που αποτέλεσε θύμα του Ντε Χέα.

Το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε μια διαφορετική εικόνα, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν ήταν το ίδιο κοιμισμένη, αλλά και πάλι η Βιγιαρεάλ ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκε για την επιμονή της στο 53’. Ο Ντανζούμα που προκάλεσε εφιάλτες στον Νταλό, έβγαλε τη σέντρα και με προβολή ο Πάκο Αλκάθερ άνοιξε το σκορ για το «κίτρινο υποβρύχιο».

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να φωνάζει στον κόσμο να ανεβάσει κι εκείνος τους ρυθμούς του, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ευτύχησε να ισοφαρίσει σχεδόν από το πουθενά, καθώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε το φάουλ και ο Άλεξ Τέλες με υπέροχο σουτ νίκησε τον Ρούλι, που είδε την μπάλα την τελευταία στιγμή.

Η αντίδραση των γηπεδούχων αποδείχθηκε σπασμωδική. Η Βιγιαρεάλ ήταν και πάλι πιο επικίνδυνη και μάλιστα στο 88’ έχασε μια μοναδική ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, αλλά και πάλι ο Ντε Χέα δήλωσε «παρών».

Όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα αποτελέσει για ακόμα μία φορά την ιστορία των αναμετρήσεων των δύο ομάδων, αλλά για αυτό είχε διαφορετική άποψη ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος βρέθηκε μέσα στην περιοχή έπειτα από τη σέντρα του Φρεντ από τα αριστερά και ο 36χρονος με δυνατό σουτ νίκησε τον Ρούλι για δεύτερη φορά, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.