Λίβερπουλ-Νάπολι: Δεν χάρηκε κανείς στο Άνφιλντ

Μεταφέρεται στο φινάλε η πρόκριση

Συμβιβασμός στο Λίβερπουλ- Νάπολι. Η ομάδα του Αντσελότι προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ μέχρι το τέλος. Μια αρκετά βελτιωμένη Λίβερπουλ στο δεύτερο μέρος ευτύχισε να ισοφαρίσει αλλά δεν κατάφερε αν φέρει τούμπα τον αγώνα και έτσι το παιχνίδι τελείωσε 1-1.

Ά ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε πολύ μουδιασμένα και για τις δυο ομάδες, με τους ποδοσφαιριστές να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους.

Στο 21΄ σε με ανυποψίαστη φάση, ο Μέρτενς παίρνει την μπάλα από πλάγια και με ένα διαγώνιο σουτ νικάει τον Άλισον κάνοντας το 0-1.

Στην συνέχεια του ημίχρονο η ομάδα του Κλοπ προσπαθεί να ανεβεί και να βγάλει αντίδραση μετά και το τέρμα που δέχτηκε , ωστόσο σταματήσουμε στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Ιταλών.

Στο 40΄ Φιρμίνιο και Μανέ, συνδυάζονται άψογα, ωστόσο το γύρισμα του Μανέ στην περιοχή πέρασε ανεκμετάλλευτο. Λίγο πριν το σφύριγμα του ημίχρονο η Λίβερπουλ είχε την καλύτερη της ευκαιρία, ο Μίλνερ κάνει μια ατομική ενέργεια, κάνει και το σουτ αλλά ο Μερέτ  μπλοκάρει.

΄Β ημίχρονο

Πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος έρχεται στο 55΄, με τον Μερέτ να μην αποκρούει καλά και τον Φιρμίνο να κάνει το γύρισμα, αλλά ο Κουλιμπαλί έδιωξε πάνω στην γραμμή. Η επόμενη καλή ευκαιρία έρχεται στο 61΄ με το Σαλάχ, μέσα στην μεγάλη περιοχή, κάνει το σουτ, ωστόσο ήταν αρκετά αδύναμο, με τον Μερέτ να έχει εύκολο έργο. Η Λίβερπουλ σε αυτό το σημείο πολιορκούσε έντονα την περιοχή της Νάπολι. Έτσι στο 65΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λόβρεν με μια καρφωτή κεφαλιά στο ύψος του πέναλτι φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Από εκεί και πέρα η Νάπολι δεν έβγαλε κάποια άμεση αντίδραση, ενώ αντιθέτως η Λίβερπουλ συνέχισε να πολιορκεί την περιοχής της. Αλλά λίγο η καλοστημένη άμυνα της Νάπολι και λίγο η κακή απόδοση, των παιχτών κλειδιά των «κόκκινων», αφήσαν τις δυο ομάδες στο ισόπαλο 1-1.

Διακριθέντες: Και για τις δυο ομάδες διακριθέντες ήταν  οι σκόρερ, καθώς κάνεις άλλος ποδοσφαιριστής από τις δυο ομάδες δεν έκανε κάτι το αξιόλογο.

Απογοήτευσαν: Κακό παιχνίδι από τον Σαλάχ, λόγω και του τραυματισμού από τον οποίο προέρχεται, δεν έπιασε την απόδοση που το συνηθίσαμε.

Λίβερπουλ: Άλισον, Γκόμεζ (57΄Τσάμπερλεϊν), Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο(19΄Βαϊνάλντουμ), Μίλνερ(78΄ Άρνολντ), Χέντερσον, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Νάπολι: Μερέτ,Μαξίμοβιτς, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρουί, Ντι Λορέντζο, Άλαν,Ζιελίνσκι (85΄Γιούνες), Φαμπιάν, Μέρτενς (81΄Ελμάς), Λοζάνο(72΄ Γιορέντε)

Σκόρερς: Λόβρεν/Μέρτενς

Κίτρινες Κάρτες: Ρόμπερτσον /Κουλιμπαλί. Άλαν