Μαγείρεψε τελικό ο Γκνάμπρι!

Λυών - Μπάγερν 0-3

Μια σοβαρή Μπάγερν κατάφερε χωρίς πολλά πολλά να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης μιας και επικράτησε της Λυών με 3-0. Οι Γάλλοι πάλεψαν και είχαν ευκαιρίες στην αρχή (μέχρι και δοκάρι στο 0-0), όμως η διαφορά ποιότητας ήταν εκεί. Ο Γκνάμπρι σκόραρε δυο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήρθε απ’ τον Λεβαντόφσκι.

ΑΓΩΝΑ

Οι δυο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι όπως τις αναμέναμε. Η Μπάγερν ήθελε την κατοχή και η Λυών περίμενε πίσω, ενώ ήθελε να βρει ευκαιρίες στην αντεπίθεση. Και μόλις στο 4’ η Λυών έδειξε τα δόντια της στην Μπάγερν. Ο Ντεμπάι έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πάτησε περιοχή, πέρασε τον Νόιερ όμως από πλάγια το πλασέ του έφυγε λίγο έξω. Τα λεπτά περνούσαν και η Λυών ήταν αυτή που έμοιαζε πιο κοντά στο τέρμα. Στο 17’ σε μια απ’ τις γνωστές της αντεπιθέσεις, ο Εκαμπί έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πλάσαρε αλλά σημάδεψε το δοκάρι. Και όταν χάνεις τέτοιες ευκαιρίες θα το πληρώσεις και αυτό έγινε στο επόμενο λεπτό. Ο Γκάνμπρι αφού κατέβασε απίθανα τη μπάλα την έφερε στα αριστερό του και με μαγικό τελείωμα έγραψε το 0-1. Στο 24’ μάλιστα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έφθασε κοντά σε δεύτερο τέρμα καθώς μετά από λάθος του Μάρσαλ βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή με τον Λόπες να του λέει όχι. Δέκα λεπτά αργότερα όμως η Μπάγερν έφθασε στο 0-2 με σκόρερ και πάλι τον Γκνάμπρι. Ήταν ο Πέρισιτς που έκανε τη μπαλιά από αριστερά, ο Λεβαντόφσκι έχασε το άχαστο, όμως ο Γκνάμπρι ήταν δίπλα για να πιάσει το ριμπάουντ και να σκοράρει απ’ το μισό μέτρο. Στο 37’ θα μπορούσε να βάλει και τρίτο τέρμα ο Γκνάμπρι όμως η σέντρα σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Η Λυών ήταν ομάδα που έπρεπε να αντιδράσει και να βρει τα τέρματα της ανατροπής, όμως απέναντι σε μια τέτοια Μπάγερν τα πράγματα είναι όντως δύσκολα. Στο 51’ μάλιστα η Μπάγερν έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Πέρισιτς να βγαίνει σε τετ α τετ αλλά τον Λόπες να του λέει όχι. Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ ο Μαρσέλο κέρδισε την κεφαλιά όμως ο Νόιερ του είπε όχι. Στο 58’ ο Αουάρ έδωσε μια πάσα «πάρε βάλε» στον Εκαμπί ο οποίος όμως δεν κατάφερε για ακόμη μια φορά να νικήσει τον Νόιερ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά τόσο πιο ψηλά ανέβαινε η Λυών με σκοπό να βρει το τέρμα που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι. Στο 74’ ο Αουάρ έκανε ένα ωραίο γύρισμα στην περιοχή της Μπάγερν όμως ο Σερκί δεν μπόρεσε να πλασάρει ορθά. Στο 77’ ο Κοουτίνιο έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή, σούταρε με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 83’ ο Τσέρκι έδωσε στον Αουάρ, ο οποίος απ’ το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, με τον Νοίερ να του λέει όχι. Στο 89’ ο Λεβαντόφσκι έγραψε με κεφαλιά το 0-3 και έτσι τα όποια όνειρα της Λυών έστω και για μια ανατροπή στο φινάλε έκαναν φτερά. Στο 90+1' ο Τολισό έψαξε το τέταρτο τέρμα όμως η προβολή του απ' το ύψος του πέναλτι έφυγε ψηλά έξω. Το τελικό σφύριγμα του Λαόθ βρήκε την Μπάγερν στον τελικό εκεί που την Κυριακή θα παλέψει με την Παρί Σεν Ζερμέν για το τρόπαιο!

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λυών: Λόπες, Ντεναγέρ, Μαρτσέλο, Αουάρ, Ντεπάι (Ντεμπελέ 57'), Ντουπουά (Τετέ 67'), Μαρσάλ (Τσερκί 73'), Εκαμπί (Αντελαΐντ 67'), Σακερέτ, Κορνέτ, Γκιμαράες (Μέντες 45')

Μπάγερν: Νόιερ, Τιάγκο (Τολισό 82'), Μπόατενγκ (Ζούλε 45'), Ντέιβις, Αλάμπα, Κίμιχ, Μίλερ, Γκνάμπρι (Κοουτίνιο 74'), Γκορέτζκα (Παβάρ 82'), Πέρισιτς (Κομάν 62'), Λεβαντόφσκι

Σκόρερ: - / Γκάνμπρι (18', 33'), Λεβαντόφσκι (87')

Κίτρινες Κάρτες: Μαρτσέλο, Μαρσάλ, Μέντες / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -