Με γκολάρα Ζιρού ψαλίδισε τις ελπίδες της Ατλέτικο (vid)

Αμάν τι τέρμα... αεροπλανικό, προβάδισμα πρόκρισης για την Τσέλσι!

Η Τσέλσι απέκτησε σαφές προβάδισμα πρόκρισης στους «8» του Champions League νικώντας με 1-0 την τυπικά γηπεδούχο Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Arena Nationala» του Βουκουρεστίου. Σκόρερ για τους Λονδρέζους ο Ολιβιέ Ζιρού με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι στο 68ο λεπτό.

Ο Ντιέγκο Σιμεόνε έστησε την Ατλέτικο «υψώνοντας» ένα αμυντικό τείχος και σκοπεύοντας να χτυπήσει σε κάποια αντεπίθεση, αλλά δεν δικαιώθηκε από την επιλογή του αφού η ομάδα του δεν έκανε καμία κλασική ευκαιρία και ηττήθηκε εξαιτίας της γκολάρας του Ζιρού.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «μπλε» είχαν κατοχή της τάξης του 70% μέχρι την επίτευξη του γκολ, το οποίο ελέγχθηκε και κατοχυρώθηκε από τον VAR.

Η άμυνα της Τσέλσι απειλήθηκε πολύ νωρίς, όταν μόλις στο 3' ο Μεντί έκανε λάθος κοντρόλ λίγο μπροστά από τη γραμμή του τέρματος, με τον Σουάρες να κλέβει αρχικά αλλά να μην μπορεί να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου εξελίχθηκε με την Τσέλσι να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Ατλέτικο να περιμένει την περισσότερη ώρα πίσω από τη μπάλα, φιλοδοξώντας να κλέψει και να φύγει γρήγορα μπροστά. Κάπως έτσι απείλησε ξανά στο 14', όταν ο Σουάρες πάσαρε παράλληλα με το τέρμα και ο Λεμάρ δεν κατάφερε από πολύ κοντινή αλλά πλάγια θέση να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Η Τσέλσι έφτανε στην αντίπαλη περιοχή υπό καλές προϋποθέσεις αλλά δεν κατάφερνε να έχει αποτελεσματική τελική ενέργεια. Η πιο επικίνδυνη στιγμή της ήρθε στο 39', με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ του Βέρνερ μέσα από την περιοχή, το οποίο απέκρουσε ο Όμπλακ ευρισκόμενος σε εξαιρετική θέση. Την τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου είχε και πάλι η Ατλέτικο με τον Σουάρες στο 42', όταν βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση αλλά δεν πέτυχε «γεμάτα» την μπάλα.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την Τσέλσι να είναι πιο ψηλά στο γήπεδο και την Ατλέτικο να περιμένει. Η προσπάθεια των Λονδρέζων να παίξουν παραγωγικό ποδόσφαιρο σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους επιβραβεύθηκε στο 68' με ένα υπέροχο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού: ο Γάλλος έπιασε ένα φοβερό ανάποδο ψαλίδι και έκανε το 1-0 για την Τσέλσι. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ και τελικά ορθώς κατοχυρώθηκε το γκολ στο 71'.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι «ροχιμπλάνκος» προσπάθησαν όπως ήταν φυσιολογικό να βγουν στην επίθεση, όμως και πάλι δεν κατάφεραν να κάνουν κάποια σπουδαία φάση μέχρι το φινάλε. Έτσι η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ κράτησε το υπέρ της 1-0 και μαζί το πολύ σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στους «8» ενόψει της ρεβάνς της 17ης Μαρτίου.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Σιμεόνε): Όμπλακ, Γιορέντε, Σάβιτς, Φελίπε, Ερμόσο (84' Πέρεθ), Σαούλ Νίγκεθ (82' Τορέιρα), Κόκε, Λεμάρ, Κορέα (82' Ντεμπελέ), Ζοάο Φέλιξ (82' Λόντι), Σουάρες.

Τσέλσι (Τούχελ): Μεντί, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Χάντσον-Οντόι (80' Τζέιμς), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (74' Ζίγιες), Αλόνσο, Μάουντ (74' Καντέ), Ζιρού (87' Χάβερτς), Βέρνερ (87' Πούλισικ).