Μέγας είσαι Πεπ... «Treble» η Σίτι (vid)

Νέοι κάτοχοι του Τσάμπιονς Λίγκ οι «πολίτες» οι οποίοι επικράτησαν της Ίντερ με 1-0 χάρη σε γκολ του Ρόδρι

Η Μάντσεστερ Σίτι έγραψε ιστορία! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην εξαιρετική Ίντερ, έχασε νωρίς για άλλον έναν τελικό τον Ντε Μπρόινε αλλά χάρη στη γκολάρα του Ρόδρι κατέκτησε το πρώτο Champions League της ιστορίας της!

Τρομερό ματς από τους ψυχωμένους νερατζούρι, που είχαν δοκάρι μετά το προβάδισμα των σίτιζενς και αδιανόητη χαμένη ευκαιρία με τον Λουκάκου για να το στείλουν στην παράταση!

Δεύτερη... πόλη μετά το Μιλάνο το Μάντσεστερ με δύο ομάδες που κατακτάνε Champions League (Σίτι και Γιουνάιτεντ), με την ομαδάρα του Πεπ Γκουαρδιόλα να πετυχαίνει το ιστορικό τρεμπλ και να αφήνει με το «αχ» τους παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι!

Στο μυαλό του κόουτς

Με το γνωστό 3-2-4-1 κατέβασε τη Μάντσεστερ Σίτι ο Πεπ Γκουαρδιόλα, αφήνοντας όμως στον πάγκο τον Γουόκερ. Στην εστία βρέθηκε ο Έντερσον και οι Ντίας, Ακάντζι, Άκε στην τριάδα των στόπερ. Στόουνς, Ρόδρι τα δύο χαφ, με τους Μπερνάρντο Σίλβα, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Γκρίλις μπροστά τους και τον Χάαλαντ στην κορυφή της επίθεσης.

Με το κλασικό 3-5-2 παρέταξε την Ίντερ ο Σιμόνε Ιντζάγκι από την άλλη, επιλέγοντας βασικό τον Μπρόζοβιτς αντί του Μκιταριάν που είχε λιγοστές προπονήσεις. Στο τέρμα ο Ονάνα και οι Νταρμιάν, Ατσέρμπι, Μπαστόνι στα στόπερ. Οι Ντάμφρις, Ντιμάρκο τα φουλ-μπακ, με την τριάδα του άξονα να αποτελείται από τους Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Τσαλχάνογλου. Το... γνωστό δίδυμο με Λαουτάρο Μαρτίνες και Τζέκο στην επίθεση.

Η Ίντερ έδειξε διάθεση από το ξεκίνημα να κρατήσει ψηλά τις γραμμές της, αλλά και να ρισκάρει με build-up από την άμυνά της. Η Σίτι την ίδια ώρα όποτε έβρισκε χώρο, προσπαθούσε να πιάσει ανοργάνωτους τους «νερατζούρι», όπως έκανε στο 6' αλλά το πλασέ του Μπερνάρντο Σίλβα πέρασε άουτ. Ο Χάαλαντ έδινε μπόλικες μάχες ανάμεσα στα τρία στόπερ της Ίντερ και έμοιαζε μόνος, οι Ντε Μπρόινε, Γκρίλις ήταν καλά κλεισμένοι και οι «νερατζούρι» έβαζαν αρκετά στο παιχνίδι τους τους Ντιμάρκο, Ντάμφρις, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά τους.

Ο Ιντζάγκι είχε διαβάσει εξαιρετικά τον... ομόλογό του, Πεπ, με την Ίντερ να βγάζει με άνεση το 20λεπτο, αλλά και να έχει μια καλή στιγμή με το σουτ του Μπρόζοβιτς που πέρασε άουτ. Όπως με σχετική άνεση πέρασε και το υπόλοιπο του ημιχρόνου, με τη Σίτι να μην έχει την ορμή και τη φρεσκάδα άλλων αγώνων. Η καλύτερη στιγμή για τους «σίτιζενς» ήρθε στο 27ο λεπτό όταν ο Χάαλαντ έβαλε πλάτη τον Μπαστόνι και σούταρε από πλάγια και αριστερά μέσα από την περιοχή για να το βγάλει ο Ονάνα, ενώ δύο λεπτά μετά το πλασέ του Ντε Μπρόινε ήταν αδύναμο. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η άμυνα των Μιλανέζων ένιωσε τον Βέλγο, αφού για δεύτερο σερί τελικό (όπως και σε αυτόν το 2021 με την Τσέλσι) αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού δίνοντας τη θέση του στον Φόντεν.

Η απώλεια του Ντε Μπρόινε έμοιαζε κομβική για τη Σίτι, αλλά ενδεχομένως μπορούσε να της δώσει ενέργεια η είσοδος του Φόντεν. Με την Ίντερ να βγάζει αλώβητη και με χαρακτηρστική άνεση του πρώτο μέρος, ελέγχοντάς το εν μέρει κιόλας αφού δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να επιβάλει τον ρυθμό της. Η Ίντερ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είχε πιο καθαρό μυαλό και έβγαινε με πιο σωστό τρόπο στην επίθεση που έμοιαζε... κοιμισμένη, με τους νερατζούρι να βλέπουν τον Τζέκο να αποχωρεί με πρόβλημα και τον Λουκακου να παίρνει τη θέση του.

Μάλιστα δύο λεπτά μετά η Ίντερ είχε τεράστια φάση να ανοίξει το σκορ όταν η άμυνα της Σίτι έκανε τρομερό λάθος, ο Λαουταρο βγήκε στο πλάγιο τετ-α-τετ και αντί να πασάρει στον Λουκακου, αποφάσισε να τελειώσει μόνος του τη φάση με τον Έντερσον να διώχνει.

Η Σίτι συνέχιζε να ελέγχει το τέμπο αλλά να μην φτιάχνει καθαρές ευκαιρίες, ωστόσο εκμεταλλεύτηκε το μοναδικό λάθος στην άμυνα της Ίντερ στο ματς. Στο 68ο λεπτό μετά από κάθετη του Ακάντζι, ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το γύρισμα που κόντραρε με την μπάλα να στρώνεται στον αμαρκάριστο Ρόδρι ο οποίος με εκπληκτικό πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Ονάνα για το 1-0.

Ο τελικός είχε πάρει φωτιά και έμενε σχεδόν ένα μισάωρο με τις καθυστερήσεις μαζί για να μάθουμε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, με τους παίκτες του Σιμόνε Ιντζάγκι να καταθέτουν και την ψυχή τους ως το φινάλε αγγίζοντας την ισοφάριση σε αρκετές περιπτώσεις.

Στο 71ο λεπτό ο Ντι Μάρκο είδε η πρώτη κεφαλιά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και η δεύτερη πάνω στον Λουκάκου, ενώ εφτά λεπτά αργότερα η Σίτι λίγο έλειψε να κλειδώσει το ματς, αλλά ο Φοντεν μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια δεν κατάφερε να πλασάρει ιδανικά τον Ονάνα.

Η Ίντερ τα έδωσε όλα για όλα στο φινάλε, ανέβηκε πάρα πολύ στο γήπεδο και πίεσε πάρα πολύ τη Σίτι που κρατούσε την κούπα στα χέρια της με νύχια και με δόντια. Βέβαια για να κατακτήσει η ομάδα του Γκουαρδιόλα το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της έπρεπε να βάλει το χεράκι του και ο Έντερσον διότι αρχικά στο 88ο λεπτό έστω και ενστικτωδώς έβγαλε την κεφαλιά του Λουκάκου από τα δύο μέτρα, ενώ και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων είχε φοβερή αντίδραση στην γυριστή κεφαλιά του Ντ'Αμπρόζιο, μιας και πρόλαβε τους παίκτες της Ίντερ που έρχονταν από πίσω για να σκοράρουν. Με τον Μαρτσίνιακ στη συνέχεια να σφυρίζει το τέλος του αγώνα και να... λυτρώνει τη Μάντσεστερ Σίτι και τον Πεπ Γκουαρδιόλα.

MVP: Ο Ρόδρι θα μπορούσε να είναι λόγω του γκολ, αλλά αν δεν υπήρχε ο Έντερσον με τρεις μεγάλες επεμβάσεις (57', 88', 96') τώρα θα μιλούσαμε διαφορετικά. Ο Βραζιλιάνος παίρνει δικαίως τον τίτλο του κορυφαίου του αγώνα, αν και σίγουρα ο... κορυφαίος είναι ο Πεπ Γκουαρδιόλα με το ιστορικό τρεμπλ της Σίτι.

Η σφυρίχτρα: Δεν έκανε το μεγάλο λάθος ο Μαρτσίνιακ, ο οποίος προσπάθησε να αφήσει αρκετά το ματς να παιχτεί και δεν σφύριζε αρκετά. Βοήθησε με τον τρόπο που έπαιξε ώστε να υπάρχει καλός ρυθμός, δεν συγκέντρωσε τα βλέμματα ή τις... φωνές.