Μίλαν με βαριά φανέλα, πήρε προβάδισμα κόντρα στη Νάπολι! (vid)

Ένα γκολ του Μπενασέρ ήταν αρκετό για τους «ροσσονέρι»

Μίλαν με φανέλα βαριά, έκανε το πρώτο βήμα για την τετράδα! Οι «ροσονέρι» του Στέφανο Πιόλι ήταν εξαιρετικοί, βρήκαν γκολ με τον Μπενασέρ και κράτησαν μακριά από την εστία του Μενιάν (ο οποίος όποτε χρειάστηκε επενέβη) τη Νάπολι, επικρατώντας με 1-0.

Μια νίκη που δίνει προβάδισμα πρόκρισης στους Μιλανέζους, οι οποίοι μετράνε μόλις μία ήττα σε 10 ματς (5-4-1) που έχουν δώσει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση κόντρα σε ιταλική ομάδα.

Την άλλη Τρίτη η ρεβάνς στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα», εκεί όπου οι «παρτενοπέι» δεν θα έχουν στη διάθεσή τους τον Ανγκισά, ο οποίος μάλλον άδικα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ θα απουσιάσει και ο Κιμ που «κιτρινίστηκε» και ήταν στο όριο καρτών!

Η Νάπολι μπήκε φουριόζα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τεράστια ευκαιρία στα πρώτα δευτερόλεπτα. Ο Κβαρατσκέλια μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με τον Κιάερ να του κόβει την προσπάθεια στα… 55 δευτερόλεπτα. Μέχρι το πρώτο 20ο λεπτό η ομάδα του Σπαλέτι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τη Μίλαν να ανεβάζει ρυθμό στη συνέχεια, όταν είχε και την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία. Ο Λεάο έκανε κούρσα 40 μέτρα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία!

Η ομάδα του Πιόλι ήταν καλύτερη μετά το μισάωρο και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ντίας έκανε την κούρσα, έδωσε στον Λεάο που έσπασε στον επερχόμενο Μπενασέρ, ο οποίος στην κλειστή γωνία νίκησε τον Μέρετ που άπλωσε το πόδι του αλλά δεν κατάφερε να διώξει για το 1-0.

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων οι «ροσονέρι» είχαν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κιάερ πήδηξε πιο ψηλά από όλους, ωστόσο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μέρετ. Κάπως έτσι η Μίλαν πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0) με τη Νάπολι να καλείται να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος.

Με μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει μπήκε η Νάπολι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό ο Κβαρατσκέλια έκανε τη σέντρα, ο Λοσάνο την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τον Μενιάν να κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Στην συνέχεια του αγώνα η Μίλαν άρχισε ξανά να γίνεται επικίνδυνη και να απειλεί χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Στο 74’ το έργο της Νάπολι έγινε ακόμη πιο δύσκολο αφού ο Ανγκισά αντίκρισε δεύτερη κίτρινη μετά από φάουλ στον Ερναντές, με τον χαφ της Νάπολι να έχει τσιμπήσει την μπάλα πάντως...

Στο 78ο λεπτό ο Κιμ αντίκρισε κίτρινη κάρτα και επειδή ήταν στο όριο καρτών χάνει και την ρεβάνς, με τον Σπαλέτι να στερείται ένα σημαντικό όπλο του. Το ματς στην συνέχεια έγινε αρκετά σκληρό και από τις δυο πλευρές με αποτέλεσμα να χαλάει ο ρυθμός του.

Η Νάπολι στο 87’ έχασε μια τεράστια ευκαιρία για το 1-1, όταν ο Πολιτάνο γύρισε στον Ντι Λορέντσο, ο τελευταίος πλάσαρε μέσα στην περιοχή αλλά ο Μενιάν έκανε μια απίστευτη επέμβαση και κράτησε το μηδέν στην εστία του. Ένα λεπτό πέρασε και οι παρτενοπέι απείλησαν εκ νέου, όταν ο Ολιβέρα έκανε τη γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ!

Τα νεύρα δεν έλειψαν αφού Σαλεμάκερς και Ραχμάνι παραλίγο να πιαστούν στα χέρι, με τον διαιτητή να μοιράζει κάρτες. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Μίλαν να πηγαίνει στη ρεβάνς (18/04) με προβάδισμα έναντι της Νάπολι (1-0).

Πηγή: sportfm.gr