«Μπαμ» με το... καλησπέρα στο Champions League, η Ντινάμο «τέζαρε» την Τσέλσι!

Οι Κροάτες επικράτησαν με 1-0

Έκανε την έκπληξη η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, συνεχίζει να προβληματίζει η Τσέλσι! Η κροατική ομάδα επικράτησε 1-0 εντός έδρας στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Champions League, δίνοντας συνέχεια στο μέτριο ξεκίνημα των «μπλε» στη σεζόν.

Οι Κροάτες έφτασαν στο «τρίποντο» χάρη στο ωραίο τέρμα του Όρσιτς στο 13', ενώ εν συνεχεία άντεξαν στην ανούσια πίεση των Λονδρέζων. Από ένα δοκάρι για κάθε ομάδα.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα στο 13': Ο Όρσιτς έφυγε πίσω από τη σέντρα, τρέχοντας όλο το γήπεδο και αφού άφησε πίσω του τον Φοφανά, τσίμπησε ωραία την μπάλα για το 1-0. Η Τσέλσι προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, αδυνατώντας ωστόσο να απειλήσει τα αντίπαλα καρέ.

Ίδια πάνω-κάτω η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, η Ντινάμο όχι μόνο κρατούσε καλά, αλλά έφτασε μια... ανάσα από το 2-0 στο 56', όταν η μακρινή σουτάρα του Ριστόφσκι τράνταξε τη συμβολή των δοκών μετά τη σπουδαία απόκρουση του Κέπα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «μπλε» αύξαναν την πίεσή τους, δίχως όμως να μπορέσουν να δημιουργήσουν κάποια καθαρή ευκαιρία. Αυτό μέχρι το 86', όταν είχαν τρομερή διπλή ευκαιρία. Αρχικά, το σουτ του Τζέιμς βρήκε στο δεξί δοκάρι, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λιβάκοβιτς έβαλε μεγάλο «στοπ» στον Κόβασιτς. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.