Ο Νάβας «απέκρουσε» την υπερπροσπάθεια της Μπαρτσελόνα (vid)

Πρόκριση στους «8» του Champions League για την Παρί με συνολικό σκορ 5-2

Τέσσερα χρόνια και δύο μέρες (8/3/17) μετά την επική ανατροπή της Μπαρτσελόνα κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν που έμεινε στην ιστορία οι Καταλανοί πήγαν στο Παρίσι κυνηγώντας ακόμη ένα… θαύμα έπειτα από το 1-4 στο πρώτο παιχνίδι. Αυτή τη φορά όμως η ιστορία δεν επαναλήφθηκε με το 1-1 να δίνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League στην ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο η οποία είναι η αλήθεια πως καρδιοχτύπησε στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «μπλαουγκράνα» κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, είχαν δύο δοκάρια, χαμένο πέναλτι για το 1-2 και πολλές ακόμη ευκαιρίες με τον Νάβας να κατεβάζει ρολά και να «διώχνει» εν τη γενέσει τους εφιάλτες. Στο τέλος, η Παρί ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση κι η Μπαρτσελόνα έμεινε με το αν…

Μέσι με φάουλ από καλή θέση και Ντεμπελέ με σουτ απείλησαν δύο φορές για την Μπάρτσα στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Γάλλο στο 18′ να σπαταλά ακόμη μία ευκαιρία από καλή θέση βλέποντας τον Νάβας να του λέει «όχι». Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντεστ με ωραία ενέργεια και δυνατό σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Νάβας ο οποίος βρήκε την μπάλα.

Στο 29′ ο Λενγκλέ για ακόμη μία φορά έκανε ένα χαζό πέναλτι καθώς πάτησε τον Ικάρντι με τον Εμπαπέ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και να κάνει το 1-0 για την Παρί που έπρεπε να δεχτεί τέσσερα γκολ για να πάει το ματς στην παράταση. Με αυτό το γκολ μάλιστα ο Γάλλος έγινε νεότερος παίκτης στην ιστορία του Champions League που φτάνει τα 25 γκολ, ξεπερνώντας τον Μέσι.

Στο 35′ από πάσα του Γκριεζμάν ο Ντεμπελέ σπατάλησε νέα ευκαιρία αλλά δύο λεπτά μετά ο Μέσι με απίστευτο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Νάβας για το 1-1. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έγινε η φάση που θα μπορούσε να έχει αλλάξει τελείως τη μοίρα του ματς και του ζευγαριού γενικότερα.

Ο Κουρζάβα έκανε πέναλτι στον Γκριεζμάν, ο Τέιλορ το έδωσε αλλά ο Νάβας με τη συνδρομή και του δοκαριού του έσωσαν το πέναλτι του Μέσι. Από το κόρνερ μάλιστα ο Μπούσκετς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Φλορέντσι έβγαλε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ευκαιρίες δεν ήταν όσες στο πρώτο με το σκηνικό να είναι πάντως το ίδιο. Η Μπαρτσελόνα κυριαρχούσε και η Παρί περίμενε πίσω. Στο 61′ ο Μαρκίνιος πρόλαβε κι έδιωξε πριν ο Μέσι εκτελέσει από θέση βολής ενώ στο 74′ το σουτ του Τρινκάο σταμάτησε στον Ντανίλο με τον Εμπαπέ στο 90′ να έχει την ευκαιρία να δώσει και δεύτερη νίκη στην ομάδα του αλλά αστόχησε απέναντι από τον Τερ Στέγκεν.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Κιμπεμπέ, Μαρκίνιος, Φλορέντσι (76’ Νταγκμπά), Κουρζαβά, Γκέιγ (59’ Ντανίλο), Παρέδες, Ντράξλερ (59’ Ντι Μαρία), Βεράτι (84’ Ραφίνια), Εμπαπέ, Ικάρντι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Ντεστ (66’ Τρινκάο), Λενγκλέ, Άλμπα, Μινγκέθα (35’ Φίρπο), Ντε Γιονγκ, Μπούσκετς (78’ Μορίμπα), Πέδρι (78’ Πιάνιτς), Μέσι, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (78’ Μπρέθγουεϊτ).