Ο Τσόλο δεν μασάει! (vid)

Μυθική πρόκριση επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης μέσα στο Άνφιλντ για την Ατλέτικο

Μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία κέρδισε τη Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» με σκορ 2-3, παρά την μέτρια εμφάνιση της. Οι Βαϊνάλντουμ και Φιρμίνο τα γκολ για την ομάδα του Κλοπ, ενώ ο ήρωας για την ομάδα του Σιμεόνε ήταν ο Μάρκος Γιορέντε. Ο Ισπανός μέσος σκόραρε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο της ημίωρης παράτασης, δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην ομάδα του. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Μοράτα στο 120’.

Με ήρωα τον Μάρκος Γιορέντε η Ατλέτικο νίκησε με 3-2 στο Άνφιλντ και πέταξε εκτός θεσμού την πρωταθλήτρια Λίβερπουλ. Η ομάδα του Σιμεόνε άντεξε την πίεση και έστειλε το ματς στην παράταση όπου αν και δέχθηκε δεύτερο γκολ αντέδρασε και πήρε την τεράστια πρόκριση.

Στα 15 δευτερόλεπτα ο Φέλιξ βρήκε τον Κόστα που πλάσαρε άουτ. Η Λίβερπουλ απάντησε στο 5' με μια κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ και τον Όμπλακ να μπλοκάρει. Στο 9ο λεπτό ο Τρίπερ έκανε προβολή από κοντά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά μετά ο Τσάμπερλεϊν σούταρε μέσα από την περιοχή με τον γκολκίπερ της Ατλέτικο να πέφτει και να διώχνει εντυπωσιακά. Στο 18' ήταν οι "κολτσονέρος" που είχαν μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Φελίπε έπιασε από κοντά την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο.

Επόμενη αξιόλογη φάση στο 34' όταν ο Σαλάχ έκλεψε και έστρωσε τον Μανέ ο οποίος σούταρε πάνω στον Όμπλακ. Δύο λεπτά μετά ο γκολκίπερ της Ατλέτικο έδιωξε εκπληκτικά την προβολή του Φιρμίνο. Στο 43' όμως ο Βαϊνάλντουμ νίκησε με κεφαλιά τον Όμπλακ και έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η πρώτη φάση ήρθε στο 48' όταν ο Σαλάχ μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε πάνω στον Όμπλακ ο οποίος έξι λεπτά μετά έδιωξε και το σουτ του Τσάμπερλεϊν.

Στο 60' ο Φιρμίνο δεν κατάφερε να νικήσει από κοντά στον γκολκίπερ των Ισπανών και στην αντεπίθεση ο Άντριαν μπλόκαρε δύσκολα, με διπλή προσπάθεια, το σουτ του Φέλιξ. HΛίβερπουλ άγγιξε το γκολ στο 67' όταν μετά από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Χέντερσον ο οποίος με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 67' ο Αλεξάντερ Άρνολντ απείλησε με σουτ (έδιωξε ο Όμπλακ). Στο 81' ο Ρόμπερτσον σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μανέ έκανε το ψαλίδι αλλά και πάλι δεν απειλήθηκε ο Όμπλακ.

Ο Σαλάχ στο 87' ελευθερώθηκε ωραία αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια ενώ στο 91' σούταρε αδύναμα πάνω στον Όμπλακ. Η Ατλέτικο σκόραρε στο 93' με τον Σαούλ αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ κι έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Εκεί η Λίβερπουλ συνέχισε την πίεση και στο 92' απείλησε με σουτ του Βανάιλντουμ που έδιωξε ο Όμπλακ. Δύο λεπτά μετά ο Φιρμίνο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά πλάσαρε σε άδειο τέρμα για να κάνει το 2-0. Στο 97' όμως ο Αντριάν έκανε λάθος και έδωσε την μπάλα στον Φέλιξ, αυτός πάσαρε στον Γιορέντε που με σουτ έγραψε το 2-1. Ο μέσος της Ατλέτικο χτύπησε και στις καθυστερήσεις του πρώτο μέρους της παράτασης όταν οι παίκτες του Κλοπ του έδωσαν χώρο και σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή ισοφαρίζοντας. Με την πρόκριση στα χέρια της η Ατλέτικο αμύνθηκε ακόμα πιο μαζικά στο δεύτερο τέταρτο της παράτασης και δεν απειλήθηκε. Στο 120' μάλιστα ο Μοράτα έφυγε στην κόντρα και έγραψε το 2-3.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από τη Λίβερπουλ ήταν εξαιρετικοί οι Χέντερσον και Άρνολντ. Από την Ατλέτικο, οι Όμπλακ και Γιορέντε ήταν οι πρωταγωνιστές της πολύ μεγάλης πρόκρισης.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τη Λίβερπουλ, ο Αντριάν πιστώνεται το πολύ μεγάλο λάθος στο πρώτο γκολ της Ατλέτικο. Από την Ατλέτικο, υστέρησαν πολύ οι Φέλιξ και Σαούλ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Αντριάν, Φαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ (105' Οριγκί), Φιρμίνο (113' Μιναμίνο), Μανέ, Σαλάχ, Γκόμες, Χέντερσον (105' Φαμπίνιο), Τσαμπερλέϊν (82' Μίλνερ), Ρόμπερτσον, Άρνολντ

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Πάρτεϊ, Κόκε, Ζοάο Φέλιξ (103' Μοράτα), Σαούλ, Κορέα (105' Χιμένεθ) Λόντι, Σάβιτς, Φελίπε, Ντιέγκο Κόστα (56' Γιορέντε), Τρίπιερ (90' Βρσάλικο)

Σκόρερ: 43' Βαϊνάλντουμ, 94' Φιρμίνο / 97' και 105' Γιορέντε, 120' Mοράτα

Κίτρινες: 118' Άρνολντ/ 118' Μοράτα