Ολυμπιακός-Τότεναμ 2-2: Ικανός να κτυπήσει δεύτερη θέση

Οι Πειραιώτες με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισαν και φλέρταραν ακόμα και με την ανατροπή

Αν και βρέθηκε μέσα σε ένα τετράλεπτο πίσω στο σκορ με δύο γκολ και μάλιστα κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός βρήκε τα αποθέματα δυνάμεων καταφέρνοντας να ισοφαρίσει την Τότεναμ στα πρώτα στάδια του δευτέρου ημιχρόνου και να ψάξει ακόμα και το τρίποντο.

Βαλμπουενά και Ποτένσε ξεχώρισαν έχοντας άμεση και έμμεση συμμετοχή στα δύο γκολ της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς, η οποία έδειξε έτοιμη όχι απλώς να διεκδικήσει την τρίτη θέση του ομίλου, αλλά και να παλέψει για τη δεύτερη με αντίπαλους κυρίως τους Λονδρέζους κα τον Ερυθρό Αστέρα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη επίσκεψη των Πειραιωτών στη μεγάλη περιοχή των Λονδρέζων καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με μιαν εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά να απομακρύνεται από τον Βερτόγκεν, ενώ στο 6ο ο Ποτένσε πάτησε περιοχή με το σουτ του να καταλήγει στην αγκαλιά του Λιορίς. Ο βραχύσωμος Πορτογάλος απείλησε και δύο λεπτά αργότερα όταν μετά από κατά μέτωπο επίθεση απείλησε ισορροπίας με τον τερματοφύλακα των Λονδρέζων να μπλοκάρει, ενώ στο 13ο λεπτό ο Γκιγιέρμε έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα του Τζιανλούκα Ρόκι.

Δύο λεπτά αργότερα ο Έρισκεν έκλεψε μπάλα στη μεσαία γραμμή και βρέθηκε ένας εναντίον εντός με τον Σεμέδο ο οποίος τον σταμάτησε, ενώ στο 18ο λεπτό Ποτένσε και Γκερέρο έκρυψαν τη μπάλα με τον τελευταίο να σημαδεύει το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 20ο λεπτό μια συρτή μεταβίβαση του Ποτένσε κατέληξε στον Λιορίς, ενώ ο Πορτογάλος απείλησε τον Γάλλο τρία λεπτά αργότερα ωστόσο το πλασέ του ήταν άψυχο.

Στο 24ο λεπτό ο Μεριά ανέτρεψε τον Κέιν μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον Άγγλο διεθνή επιθετικό να εκτελεί με ψυχραιμία και ευστοχία το πέναλτι το οποίο κέρδισε για το 0-1. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με δράστη τον Μόουρα ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-2.

Δύο επισκέψεις του Μασούρα στο αντίπαλο μισό σε 38ο και 39ο λεπτό δεν είχαν θετικό πρόσημο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κέιν με συρτή μπαλιά από αριστερά είδε τον Σα να απομακρύνει με γροθιές. Στο 42ο λεπτό ο Γκερέρο απείλησε με το κεφάλι μετά από σέντρα του Τσιμίκα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ποτένσε πάτησε περιοχή και με συρτό σουτ μείωσε σε 1-2 πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δρόμο προς τα δίκτυα των γηπεδούχων βρήκε ο Άλι στο 49ο λεπτό ωστόσο ο Άγγλος διεθνής επιθετικός σκόραρε από θέση οφσάιντ και έτσι το 1-2 παρέμεινε. Τρία λεπτά αργότερα ο Βαλμπουενά ανατράπηκε από τον Έρικσεν με την ομάδα του Πειραιά να κερδίζει πέναλτι, με τον Γάλλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 58ο λεπτό ο Ντομπελέ απείλησε με σουτ εκτός περιοχής το οποίο εξουδετέρωσε ο Σα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ελαμντελαουί έδιωξε με το κεφάλι μπαλιά του Μόουρα από δεξιά. Μια εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά στο 64ο λεπτό δεν αιφνιδιάσε τον Λιορίς, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Σα με τα πόδια σταμάτησε το πλασέ του Άλι από πλάγια θέση.

Στο 70ο λεπτό ο οπισθοχωρημένος Γκερέρο απομάκρυνε κεφαλιά του Σισοκό προς το σημείο του πέναλτι, με τον Ποκετίνο να επιστρατεύει αμέσως μετά, Σον αντί Άλι. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ποτένσε έστρωσε στον νεοεισελθόντα Μπενζιά ο οποίος αστόχησε, ενώ στο 80ο λεπτό ο Σεμέδο κυριάρχησε στον αέρα προκειμένου να αομακρύνει σέντρα του Σισοκό.

Στο 84ο λεπτό μια σέντρα του Λαμέλα σταμάτησε στο σώμα του Τσιμίκα, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Λαμέλα από πλάγια θέση ανάγκασε τον Σα να παραχωρήσει κόρνερ με υπερένταση. Στο πρώτο από τα πέντε λεπτά καθυστέρησης ο Κέιν πλάσαρε πάνω στον Σεμέδο μετά από ατομική ενέργεια, ενώ στο 94ο μια μπαλιά του Τσιμίκα ξεγέλασε τον Λιορίς ο οποίος είδε με ανακούφιση τον Ντέιιβνς να παραχωρεί κόρνερ.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Έλαμψε στην 100η ευρωπαϊκή του συμμετοχή ο Μάθιου Βαλμπουενά ο οποίος ήταν πρωταγωνιστής στην αντεπίθεση διαρκείας των Πειραιωτών. Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός μοίρασε ασίστ στο 44ο λεπτό, κέρδισε πέναλτι στο 52ο και το μετουσίωσε σε γκολ λίγο αργότερα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Πολύ πίσω από τα επίπεδα απόδοσης στα οποία συνήθισε τους ποδοσφαιρόφιλους έμεινε ο Κρίστιαν Έρικσεν. Ο Δανός μέσος δεν κατάφερε να αποτελέσει συνδετικό κρίκο των γραμμών των Λονδρέζων, ωστόσο έχασε πολλές προσωπικές μονομαχίες, παραχωρώντας μάλιστα και πέναλτι στο 52ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ορθός και στις δύο υποδείξεις πέναλτι, μια για κάθε ομάδα ήταν ο έμπειρος Τζιανλούκα Ρόκι. Ο Ιταλός διαιτητής εντόπισε τόσο το μαρκάρισμα του Μεριά στον Κέιν, όσο και το αντίστοχο του Έρικσεν στον Βαλμπουενά, υποδεικνύοντας την άσπρη βούλα.

Ολυμπιακός Πειραιώς (Π. Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Γκερέρο (89' Ελ Αραμπί), Ποτένσε, Ελαμντελαουί, Μασούρας (79' Ραντζέλοβιτς), Μεριά, Τσιμίκας, Βαλμπουενά (68' Μπενζιά)

Τότεναμ (Μ. Ποκετίνο): Λιορίς, Άλντερβαϊρελντ, Βερτόγκεν, Σάντσεζ, Γουίνκς, Κέιν, Άλι (73' Σον), Έρικσεν, Μόουρα (76' Λαμέλα), Ντομπελέ (62' Σισοκό), Ντέιβις

Σκόρερς: 44'Ποτένσε, 53' Βαλμπουενά/26' Κέιν, 30' Μόουρα

Διαιτητής: Τζιανλούκα Ρόκι (Ιταλία)

Κίτρινες κάρτες: Γκιγιέρμε/Γουίνκς