Παρί-Ρεάλ 3-0: Στην Παριζιάνικη σκακιέρα η «βασίλισσα» έμοιαζε πιόνι

Δείτε όλα τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων

Ένας «πρώην» της Ρεάλ, τη σκότωσε μέσα στο Παρίσι. Ο Άνχελ Ντι Μαρία με δύο γκολ οδήγησε την Παρί σε νίκη με 3-0 επί της Ρεάλ, με την ομάδα του Τούχελ να παίρνει από νωρίς προβάδισμα για την πρωτιά. Και όλα αυτά χωρίς τους Νεϊμάρ, Καβάνι και Εμπαπέ στη βασική ενδεκάδα.

Στο 2ο λεπτό οι Παριζιάνοι άλλαξαν όμορφα την μπάλα στην περιοχή της Ρεάλ αλλά ο Κρόος έκοψε όμορφα αλλά στο 14’ ο Μπερνάτ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ντι Μαρί με διαγώνιο σουτ στο πρώτο δοκάρι, νίκησε τον Κουρτουά για το 1-0.

Στο 16’ ο Μπενζεμά έστρωσε στον Αζάρ που έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Νάβας, ενώ στο 32’ το φάουλ του Μπέιλ έφυγε λίγο έξω. Ωστόσο στο επόμενο λεπτό, ο Γκουεγέ έδωσε στον Ντι Μαρία, που με φοβερό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έκανε το 2-0.

Η Ρεάλ έδειξε άμεσα αντανακλαστικά και στο 34’ πέτυχε γκολ με τον Μπέιλ το οποίο όμως ακυρώθηκε για χέρι του Ουαλού, ενώ στο 45+1’ οι Μπέιλ και Καρβαχάλ άλλαξαν όμορφα και ο Ουαλός σούταρε έξω από την περιοχή με την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Νάβας.

Στο 59ο λεπτό ο Ντι Μαρία άγγιξε το χατ τρικ, αλλά αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Κουρτουά και στο 62’ ο Βέλγος έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σαράμπια. Στο 76’ η Ρεάλ βρήκε δίχτυα με τον Μπενζεμά αλλά και αυτό το γκολ ακυρώθηκε και το 79’ η κεφαλιά του Γάλλου φορ έξυσε τα δοκάρια του Νάβας.

Και στο 90+1’ η Παρί έβγαλε φοβερή αντεπίθεση, ο Ντι Μαρία έβγαλε στον Μενιέ, που άλλαξε με τον Μπερνάτ και πλάσαρε σε κενή εστία για το 3-0.

ΠΑΡΙ: Νάβας, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος (70’ Ερέρα), Κιμπεμπέ, Μενιέ, Γκουεγέ, Σαράμπια (90’ Ντιαλό), Μπερνάτ, Βεράτι, Ντι Μαρία, Ικάρντι (61’ Τσούπο Μότινγκ)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Μιλιτάο, Μεντί, Κασεμίρο, Χάμες Ροντρίγκες (70’ Λούκας Βάσκεθ), Κρόος, Αζάρ (70’ Γιόβιτς), Μπέιλ (79’ Βινίσιους), Μπενζεμά.