Πόρτο - Ρόμα 3-1: Με παράταση, VAR και Τέλιες στους «8» οι «δράκοι»

Ανώτεροι οι γηπεδούχοι άξιζαν την πρόκριση στα προημητελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Η Πόρτο είναι τελικά η ομάδα του πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επέναντι στην Ρόμα. Σε ένα ματς το οποίο έμοιαζε πως θα οδηγηθεί στα πέναλτι, ένα γκολ του Τέλιες στο 118΄ έκρινε την πρόκριση. Οι δράκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 26΄ με τον Σοάρες για να ισοφαρίσει στο 37΄ ο Ντε Ρόσι σε 1-1. Ο Μαρέγκα στο 53ο λεπτό έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Πόρτο οδηγώντας το στην παράταση.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ στον αγώνα ήρθε από πόδια των γηπεδούχων. Μόλις στο 3΄ ο Κορόνα έπιασε το σουτ στον αέρα και με την μία, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία. Στο 10ο λεπτό η Πόρτο είχε καλή στιγμή όταν, μετά από κόντρα στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα κατέληξε στον Τέγιες που με σουτ έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στο 21΄ ο Κορόνα βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το φαλτσαριστό σουτ αλλά αυτό κατέληξε εκτός εστίας. Στο 26ο λεπτό η Πόρτο άνοιξε το σκορ. Οι «δράκοι» έκλεψαν στο κέντρο και εκδηλώνοντας γρήγορη αντεπίθεση, μπήκαν στην μικρή περιοχή όπου ο Σοάρες με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Η απάντηση της Ρόμα ήρθε στο 37΄ με τον Ντε Ρόσι. Ο Περότι κέρδισε πέναλτι από τον Μιλιτάο και ο αρχηγός των φιλοξενούμενων ευστόχησε για το 1-1. Δυο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Όλσεν με καλή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Ερέρα εκτός περιοχής.

Β΄ Ημίχρονο: Στο 50΄ ο Μιλιτάο σέντραρε ωραία στην περιοχή, αλλά ο Σοάρες με δυνατή καρφωτή κεφαλιά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μαρέγκα από πλάγια θέση εντός περιοχής, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Όλσεν. Στο 53΄ η Πόρτο κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ το καλό ξεκίνημά της στο Β΄ μέρος. Ο Κορόνα σέντραρε στο Γκολ για την Πόρτο! Ο Μαρέγκα εκμεταλλεύτη τη σέντρα στο 2ο δοκάρι και με κοντινό πλασέ στον αέρα έκανε το 2-1 για την Πόρτο. Στο 66΄ ο Φελίπε πήρε την κεφαλιά αλλά αυτή χτύπησε στο έδαφος και στη συνέχεια έφυγε πάνω από την εστία. Δυο λεπτά αργότερα ο Τζέκο έφτιαξε χώρο για τον εαυτό του εκτός περιοχής αλλά το σουτ που επιχείρησε στη συνέχεια ήταν άστοχο. Στο 71ο λεπτό μια κεφαλιά του Τζέκο στο 2ο δοκάρι, πέρασε πάνω από την εστία. 77 Μεγάλη ευκαιρία για την Πόρτο. Ο Μπραχίμι κοντρόλαρε εντός περιοχής και έκανε το σουτ αλλά ο Όλσεν είπε όχι με τα πόδια. Στο 82ο λεπτό ο Περότι έχασε μεγάλη προϋπόθεση για γκολ όταν, μετά από κλέψιμο, πλάσαρε από κοντά τον Κασίλιας αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 83΄ ο Οτάβιο έπιασε καλό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Όλσεν με εξίσου καλή απόκρουση έσωσε.

Παράταση:

Α΄ ημίχρονο: Μοναδική καλή φάση στο Α΄ ημίχρονο της παράτασης ήταν ένα πλασέ του Μαρέγκα στο 94ο λεπτό μετά από χαμηλή σέντρα του Τέγιες.

Β΄ ημίχρονο: Στο 111΄ είχαμε τεράστια ευκαιρία για τη Ρόμα με τον Τζέκο. Ο Βόσνιος δεν κατάφερε από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε ακόμη μια πάρα πολύ καλή φάση για τους Ρωμαίους, και πάλι με τον Τζέκο. Αυτή τη φορά έσωσε ο Πέπε.

Κοουτσάρισμα:

Κονσεϊσάο (Πόρτο): Οι «δράκοι» μπήκαν πιο επιθετικά και είχαν τον έλεγχο του αγώνα καθ όλη την διάρκεια του αγώνα. Δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα που πήραν στο 26ο λεπτό, ωστόσο αντέδρασαν και κατάφεραν να οδηγήσουν το παιχνίδι στην παράταση. Το γκολ του Τέλιες τους έδωσε το ζητούμενο.

Ντι Φραντσέσκο (Ρόμα): Τήρησε ό,τι είπε στην συνέντευξη Τύπου ο Ντι Φραντσέσκο, καθώς οι Ρωμαίοι κοίταξαν πρώτα την άμυνα τους και έπειτα να απειλήσουν στην κόντρα. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρις στην ατομική ενέργεια του Περότι που κέρδισε το πέναλτι, αλλά συνέχισαν να παίζουν φοβισμένα, παρά τις δυο καλές ευκαιρίες του Τζέκο στην παράταση.

Διακριθέντες: Καλή παρουσία από τον Κορόνα. Οι πλείστες από τις επιθέσεις που δημιούργησε η Πόρτο είτε προήλθαν είτε είχαν ως τελικό αποδέχτη τον 26χρονο Μεξικανό. Επίσης, καλό παιχνίδι και από τον χρυσό σκόρερ των δράκων, τον Τέλιες.

Απογοητεύσαντες: Δεν ήταν στη μέρα του και φάνηκε. Ο Έντιν Τζέκο, εκεί που χρειάστηκε δεν δήλωσε παρόν με αποτέλεσμα η ομάδα του να το πληρώσει και να μείνει εκτός συνέχειας του Τσάμπιονς Λιγκ.

Διαιτησία: Αρκετό έργο είχε απόψε ο ρεφ από την Τουρκία καθώς σε αρκετές φάσεις ο αγώνας ήταν πολύ έντονος και χρειάστηκε να δείξει πολλές κίτρινες κάρτες.

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Κασίλιας, Μιλιτάο (Περέιρα 103΄), Μαρέγκα, Τέγιες, Ερέρα, Κορόνα (Μπραχίμι 69΄), Ντανίλο, Οτάβιο (Ερνάνι 93΄), Φελίπε, Σοάρες (Φερνάντο 78΄), Πέπε.

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Όλσεν, Καρσντόρπ (Φλορέντσι 56΄), Ζεσούς, Περότι, Τζέκο, Κολάροβ, Μαρκάνο (Κριστάντε 77΄), Ντε Ρόσι (Πελεγκρίνι 45΄, Σικ 96΄), Ζανιόλο, Νζόνζι, Μανολάς.

Σκόρερ: Σοάρες (26΄), Μαρέγκα (53΄) / Ντε Ρόσι (37΄)

Κίτρινες κάρτες: Ερέρα, Ντανίλο, Πέπε, Τέλιες / Ζανιόλο, Καρσντόρπ, Τζέκο, Πελεγκρίνι, Φλορέντσι

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Τσουνέιτ Τσακίρ