Ρέιντζερς, Ντινάμο και Κοπεγχάγη στους ομίλους!

Απέκλεισαν Αϊντχόφεν, Μπόντο/Γκλιμτ και Τραμπζονσπόρ αντίστοιχα και εξασφάλισαν θέση... «στ’ αστέρια»

Ο... καυτός Αντόνιο Τσόλακ ήταν αυτός που έστειλε τη Ρέιντζερς στους ομίλους του Champions League!

Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ πέτυχε το γκολ που έδωσε στους Σκωτσέζους τη νίκη, 1-0, ενάντια στην Αϊντχόφεν, με τους «τζερς» να προκρίνονται σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου αγώνα στη Γλασκόβη.

Ο Κροάτης φορ σκόραρε με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνας, αξιοποιώντας την πάσα... πάρε-βάλε του Τίλμαν μετά από ολέθριο λάθος στην άμυνα της PSV.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Σκωτσέζοι επιστρέφουν στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από έντεκα χρόνια.

Τσόλακ: Έδωσε στη Ρέιντζερς αυτό που της στέρησε πέρυσι

Την ίδια ώρα, στην Τραπεζούντα, η Τραμπζονσπόρ του Μανώλη Σιώπη και του Τάσου Μπακασέτα... πληγωνόταν από την Κοπεγχάγη του Κάρλος Ζέκα, που κράτησε το 0-0 και πέρασε στους ομίλους χάρη στο υπέρ της 2-1 στη Δανία.

Οι πρωταθλητές Τουρκίας είχαν μπόλικες ευκαιρίες αλλά απέτυχαν να διασπάσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων, έτσι θα συνεχίσουν στο Europa League, με την Κοπεγχάγη από την άλλη να επιστρέφει στο Champions League μετά τη σεζόν 2016/17.

Όσον αφορά στους τρεις Έλληνες ποδοσφαιριστές, Σιώπης και Ζέκα αγωνίστηκαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ο Μπακασέτας πέρασε ως αλλαγή στο 78ο λεπτό - και μάλιστα πρόλαβε να απειλήσει δις, με δυνατά σουτ που όμως πέρασαν άουτ.

Τράμπζονσπορ-Κοπεγχάγη: Οι ευκαιρίες του Μπακασέτα

Το 32ο εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League πήγε στην Ντινάμο Ζάγκρεμπ!

Μετά από ένα ματς-θρίλερ, οι Κροάτες επιβλήθηκαν 4-1 στην παράταση της Μπόντο/Γκλιμτ, εξασφαλίζοντας την πρόκριση – παρότι είχαν ηττηθεί 1-0 στο πρώτο ματς.

Οι Σκανδιναβοί πλήρωσαν την απειρία τους και βρέθηκαν να χάνουν με δύο τέρματα πριν το ημίχρονο.

Το σκορ άνοιξε ο Όρσιτς μόλις στο 4ο λεπτό, με κοντινή προσπάθεια, ενώ ένα καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι του Πέτκοβιτς στο 35’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Η Γκλιμτ, παρ’ όλα αυτά, δεν το έβαλε κάτω και έφτασε στο γκολ που έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Ήταν στο 70’, όταν ο Γκρόνμπαεκ άδειασε με τρομερή ενέργεια δύο αμυντικούς και νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, μειώνοντας έτσι σε 2-1.

Το εισιτήριο λοιπόν κρίθηκε στην παράταση, όπου η κούραση άρχισε να κάνει την εμφάνισή της. Εντέλει, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Ντρμιτς λύτρωσε τους γηπεδούχους σκοράροντας προ κενής εστίας μετά από φάση διαρκείας, ενώ σε μια αντεπίθεση στο 120’ ο Μποτσκάι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Μπόντο/Γκλιμτ 4-1