Σούπερ ανατροπή η Ντόρτμουντ και… πέταξε στους «4»

Οι Γερμανοί κατάφεραν να γυρίσουν τα εις βάρος δεδομένα από το πρώτο ματς και έφυγαν για τα ημιτελικά

Έκανε την μεγάλη ανατροπή η Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι στην Ατλέτικο Μαδρίτης μέσα στο «Signal Iduna Park» και «πέταξε» για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν εκπληκτική εμφάνιση μέσα στην έδρα τους, επικρατώντας με 4-2 της Ατλέτικο και ανέτρεψαν το 2-1 του πρώτου αγώνα, όπου έχασαν μέσα στην Μαδρίτη και θα βρεθούν απέναντι στην Παρί για τους «4» της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο η Μπορούσια είχε εκπληκτική εμφάνιση, μπαίνοντας δυνατά από το ξεκίνημα του αγώνα με σκοπό να επιβάλει τον δικό της ρυθμό στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Εντίν Τερζίτς ήταν καλύτερη από τον αντίπαλο και στο 34’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μπραντ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Μάτσεν στο 39’, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντιέγκο Σιμεόνε προσπάθησε να αλλάξει αρκετά πράγματα, κάνοντας τρεις αλλαγές, αφήνοντας στα αποδυτήρια τους Αθπιλικουέτα, Μολίνα και Μοράτα, βάζοντας μέσα τους Ρικέλμε, Μπάριος και Κορρέα, μάλιστα ο τελευταίος ήταν και ο άνθρωπος που ισοφάρισε σε 2-2 στο 64’, αφού πρώτα ο Χιούμελς έβαλε αυτογκόλ στο 49’ για να μειώσει σε 2-1.

Μετά την ισοφάριση οι Γερμανοί ξύπνησαν και εφτά λεπτά μετά που δέχθηκαν το 2-2, κατάφεραν με τον Φύλκρουγκ να πάρουν ξανά προβάδισμα στο σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σάμπιτζερ έκανε το 4-2, βάζοντας την ομάδα του σε τροχιά πρόκρισης.

Το 4-2 υπέρ της Μπορούσια έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η γερμανική ομάδα πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι εντεκάδες:

Ντόρτμουντ: Κομπέλ, Χιούμελς, Ρίερσον, Σλότεμπεργκ, Μάτσεν, Σάμπιτσερ, Καν, Σάντσο, Μπραντ, Αντεγιεμί, Φύλκρουγκ.

Ατλέτικο: Όμπλακ, Μολίνα, Βίτσελ, Χιμένες, Χαρμόσο, Αθπιλικουέτα, Κόκε, Λιορέντε, Ντε Πολ, Γκριεζμάν, Μοράτα.