Στα ημιτελικά Σίτι και Λίβερπουλ (vids)

Εκτός διοργάνωσης Ατλέτικο και Μπενφίκα

Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ συμπλήρωσαν την τετράδα των ημιτελικών του Champions League. Οι «πολίτες» αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στο «Μετροπολιτάνο» κόντρα στην Ατλέτικο και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα πήραν το εισιτήριο για τους «4». Στο άλλο παιχνίδι, η Λίβερπουλ έμεινε στην ισοπαλία και το 3-3 με την Μπενφίκα, αλλά το 3-1 του πρώτου ματς της έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στην Ισπανία, η Ατλέτικο δεν κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα με αποτέλεσμα το 1-0 της Σίτι στον πρώτο αγώνα στο «Έτιχαντ» να στείλει την Αγγλική ομάδα στην επόμενη φάση. Στο πρώτο μέρος το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν καλύτερο και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους «ροχιμπλάνκος». Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ανέβασε στροφές και έψαξε το γκολ αλλά μάταια. Το 0-0 έστειλε την Σίτι στα ημιτελικά και την Ατλέτικο σπίτι της.

Στο «Άνφιλντ» η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 21’ με τον Κονατέ, με τον Ράμος να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στο 32’. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φιρμίνο ανέλαβε δράση και σκόραρε δύο γκολ σε δέκα λεπτά (55’, 65’). Οι «αετοί» της Λισαβόνας με γκολ του Γιάρεμτσουκ στο 73’ και του Νούνιες στο 82’ έφεραν στα ίσα το παιχνίδι. Το 3-3 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα με την Λίβερπουλ να περνά στους «4» με συνολικό σκορ 6-4.