Τρίτος όμιλος: Διέλυσε την Ντόρτμουντ και ακολούθησε τον Άγιαξ στους «16» η Σπόρτινγκ (vid)

Μεγάλη και ιστορική πρόκριση για τους Πορτογάλους

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επικράτησε 3-1 τη Ντόρτμουντ στη Λισαβόνα και προκρίθηκε ως δεύτερη από τον τρίτο όμιλο, πίσω από τον Άγιαξ.

Μεγάλη βραδιά για τη Σπόρτινγκ. Τα «λιοντάρια» χρειάζονταν νίκη με δύο γκολ διαφορά απέναντι στη Ντόρτμουντ για να κλείσουν θέση στους «16» του Champions League για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και τα κατάφεραν ακόμη καλύτερα νικώντας με 3-1 τη γερμανική ομάδα στη Λισαβόνα. Έτσι η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ πήρε το εισιτήριο ως δεύτερη από τον τρίτο όμιλο, πίσω από τον Άγιαξ, αφήνοντας την Ντόρτμουντ τρίτη, να μετακομίζει στο Europa League.

Η Μπορούσια είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ελλείψει και πάλι του τραυματία Χάαλαντ ήταν ανούσια σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που αξιοποίησαν στο μέγιστο τις δύο στιγμές τους.

Στο 30ο λεπτό ο Σουλτς προσπαθώντας να κοντρολάρει μια βαθιά μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Πέδρο Γκονσάλβες που δεν λάθεψε για το 1-0.

Ο ίδιος παίκτης στο 39’ με καταπληκτικό σουτ από το ύψος της περιοχής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων και σκορ… πρόκρισης στους «16» για την ομάδα του.

Η Ντόρτμουντ προσπάθησε να γίνει πιο απειλητική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όλα γι’ αυτή τελείωσαν στο 74’, όταν ο Τσαν χτύπησε τον Πόρο και αποβλήθηκε. Το… θύμα της επίθεσης επτά λεπτά αργότερα, από ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Κόμπελ στο πέναλτι του Γκονσάλβες έκανε το 3-0. Ο Μάλεν στο 93’ με κοντινή προβολή έδωσε μια ελπίδα στους φιλοξενούμενους.