Χαλαρό πέρασμα από το Μιλάνο για την Μπάγερν, 5άρα με τριπλό Λεβαντόφσκι η Μπαρτσελόνα!

Εύκολες νίκες για Μπαρτσελόνα και Μπάγερν

Πιο εύκολα απ' ό,τι θα περίμενε κανείς, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε με 2-0 από το Μιλάνο, επικρατώντας της Ίντερ στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του Champions League.

Την ίδια ώρα, η Μπαρτσελόνα φιλοδωρούσε με πέντε τέρματα τη Βικτόρια Πλζεν, νικώντας 5-1 χάρη σε χατ τρικ του απίθανου Λεβαντόφσκι.

Οι Βαυαροί έδειξαν εξ αρχής ότι είχαν πάει στο Μιλάνο για να νικήσουν. Ο Ονάνα είπε «όχι» σε δύο μακρινά σουτ του Κίμιχ προτού συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα, με τον Γερμανό ποδοσφαιριστή να έχει μία ακόμη προσπάθεια που σταμάτησε στον Αφρικανό τερματοφύλακα.

Ο Ονάνα είχε απαντήσεις και σε δύο προσπάθειες του Μίλερ στο 23’, όμως δεν μπορούσε να κάνει πολλά δύο λεπτά αργότερα.

Ο Κίμιχ έκανε τρομερή μακρινή μπαλιά, ο Σανέ κατέβασε εξαιρετικά και προσπέρασε τον τερματοφύλακα, ανοίγοντας έτσι το σκορ.

Μία τριπλή ευκαιρία των Γερμανών με τους Μανέ, Ντέιβις και Ζάμπιτσερ στο 37’ αποτέλεσε την τελευταία στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν να πηγαίνει στα αποδυτήρια... μόνο με 1-0.

Οι «νερατζούρι» μπήκαν στο δεύτερο μέρος με στόχο να ανεβάσουν τις γραμμές τους και να ψάξουν την ισοφάριση, με τον Τζέκο να έχει δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά αλλά να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα.

Εντέλει, το γκολ ήρθε από τον Ντ’Αμπρόζιο αλλά... στη λάθος εστία! Σανέ και Κομάν υπνώτισαν με συνεχόμενες πάσες τους αμυντικούς της Ίντερ και ο έμπειρος στόπερ έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 66’.

Ο Μανέ άγγιξε το 3-0 ένα δίλεπτο αργότερα, ωστόσο το σκορ τελικά δεν άλλαξε.

Στη Βαρκελώνη, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι έκανε χατ τρικ στο πρώτο του κιόλας ματς με την Μπαρτσελόνα στην κορυφαίας διασυλλογική διοργάνωση.

Το σκορ άνοιξε ο Κεσί στο 13', με τον Πολωνό να αναλαμβάνει δράση στο 34', διπλασιάζοντας τα τέρματα των Καταλανών.

Οι Τσέχοι έδειξαν... σφυγμό και μπήκαν ξανά στο ματς με γκολ του Σικόρα στο 44', όμως ο «Λέβα» πρόλαβε να σκοράρει ξανά με κοντινή κεφαλιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους!

Το τρίτο του γκολ ήρθε με υπέροχο σουτ στο 67', με τον Τόρες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα τέσσερα λεπτά αργότερα.